• Tvorivé činnosti žiakov

        •  

           

          Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť/Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ

           

          Tvorivé činnosti žiakov

           

          Tanec.

          Pre rozvoj pohybových, tanečných schopností a talentu žiakov z MRK museli vyučujúci absolvovať kurzy tanca zamerané na ľudový tanec, štandardné tance a rómske tance, aby ovládali metodiku ich učenia a úspešne tak dosiahli stanovené ciele.

          Tanečné schopnosti a talent, ktorý nepochybne rómske detí majú, predovšetkým v oblasti hudby, spevu a tanca, sa snažia rozvíjať u týchto žiakov učitelia predovšetkým na hodinách telesnej výchovy. Rómske deti majú vlastné štýly, vlastné predstavy o choreografiách, neprijímajú len názor tanečného učiteľa, lektora, trénera. Počas nácvikov ich dokážu dokonca inšpirovať a ponúkajú vlastné návrhy, ako by malo ich vystúpenie vyzerať. Do svojich vystúpení vnášajú aj istú dávku herectva, do tanca vkladajú aj scénické prvky. Tvoria tance, ktorými chcú ľuďom niečo povedať – nielen čisto tanečne, ale aj o tom, ako sa dnes žije, aká je doba, ako sa v nej cíti.

          Tanec je nielen vyjadrenie rytmov. Je umením tela i duše zároveň. Dokáže vyjadriť pocity, porozprávať príbehy, charakterizuje životný štýl. Taneční lektori pri tom využívajú športové tance, ľudové tance, rómske tance a  štandardné tance. Počas týchto aktivít sa priebežne vytvárajú video nahrávky, ktoré budú môcť slúžiť ako ďalší názorný učebný materiál pre žiakov ďalších ročníkov.

          Estetické cítenie žiakov.

          To je realizované hlavne na hodinách výtvarnej výchovy prostredníctvom inovovaných moderných didaktických prostriedkov. Vyučujúci ponúkajú žiakom bohaté výrazové prostriedky a rozmanité vizuálne, hmatové a emocionálne zážitky sprostredkované moderným výtvarným  umením. Snažia sa tak prelomiť bariéry izolovanosti, ktoré stoja v ceste ich prirodzeného vývoja. Formou motivácie vzbudzujú záujem o možnosť sebavyjadrenia, vyjadrenia vlastnej hodnoty a pochopenia, kde je bezpečný životný priestor naplnený harmóniou so sebou samým a svojím okolím. Formou rozhovoru, čítaním rozprávok, počúvaním hudby a pozorovaním okolitého sveta ich učiteľ navádza na vlastné vyjadrenie a samotnú realizáciu videného a počutého zážitku.

          Prvotné informácie o čiastkových úlohách, prácu s fotoaparátom a programom Corel, získavajú žiaci od učiteľa. Oboznamujú sa s novými technikami moderného umenia a inovačnými prostriedkami, ktorými možno zachytiť emotívny výtvarný zážitok. Žiacke výtvarné práce sú prezentované na výstave žiackych prác a skompletizované do súboru fotografií.

          Hudba.

          Rómski žiaci radi spievajú a tancujú, preto je nutné zameranie na spev, hudbu a rytmus. To sa realizuje na hodinách hudobnej výchovy. Vyučujúci kladú dôraz predovšetkým na slovenské a rómske piesne. Žiaci sa zapájajú do tvorby výstupov týchto hudobných aktivít takým spôsobom, že naspievali CD s vianočnými piesňami a koledami a modernými slovenskými a rómskymi piesňami. Učia sa vyrobiť netradičné ľahké hudobné nástroje z prístupného materiálu. Z vybraných hodín hudobnej výchovy vzniká videozáznam, ktorý bude slúžiť ako didaktická a metodická pomôcka pre ďalších žiakov a učiteľov.