• Na záver

•

Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť/Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ

Na záver

Predkladaný projekt je potvrdením toho, že najlepšia investícia je investícia do vzdelania, čo v širšom kontexte vytvorí predpoklady uplatnenia sa príslušníkov MRK na trhu práce a celkovú sociálnu inklúziu do spoločnosti.

Vzhľadom na východiskovú situáciu cieľovej skupiny je evidentné, že MRK patria medzi najohrozenejšie skupiny nášho obyvateľstva, trpiace vysokou mierou deprivácie a sociálnej exklúzie a následne silnou závislosťou na podpore štátu. Je preto potrebné zamerať sa na komplexné riešenie vzdelanostnej situácie MRK uľahčením prístupu ku vzdelaniu už na začiatku ich vzdelávacej dráhy – v našom prípade od piateho ročníka, kedy títo žiaci prechádzajú z Podhorian na našu školu.

Aplikáciou aktivít, ktoré uvádzame v našom projekte chceme riešiť zlú situáciu vo vzdelanostnej úrovni príslušníkov MRK vytváraním takého školského prostredia, obsahu, foriem a metód vzdelávania, ktoré budú akceptovať špecifiká danej cieľovej skupiny. V dlhodobejšom horizonte im chceme umožniť prístup k získaniu potrebných vedomostí a zručností, ktoré sú nutnou podmienkou na uplatnenie sa na trhu práce.

Rozsahom aktivít nášho projektu a ich cielením na konkrétnu skupinu osôb vo výchovno-vzdelávacom procese vytvárame podmienky pre rovnosť príležitostí. Nestačí, ak všetkým žiakom ponúkneme rovnaké učebnice, rovnaké triedy a rovnakých učiteľov, ale je nutné, aby sme ich v krátkom prechodnom období pripravili na to, aby ich šance využiť technické, didaktické a duchovné zdroje boli rovnaké. Tým ich postavíme na rovnakú štartovaciu čiaru s ostatnými žiakmi.

Silné stránky projektu:

dostatok vysoko kvalifikovaných učiteľov s dlhoročnou praxou aj v prostredí s vysokou koncentráciou MRK,

postupné zavádzanie IKT aj v našej škole prispieva k vyššej efektívnosti a účinnosti implementácie prvkov vedomostnej spoločnosti,

hodnotenie školy verejnosťou,

estetická úroveň školy a celého areálu, hygiena prostredia,

ponuka voľno – časových aktivít,

dobrá pracovná a sociálna atmosféra, stabilizovaný kolektív.

Slabé stránky projektu:

nedostatočný záujem o vzdelávanie svojich detí zo strany niektorých rodičov z marginalizovanej rómskej komunity,

vyučovací proces prebieha v sťažených podmienkach -  v 4 samostatných  budovách,

nedostatok vlastných finančných prostriedkov na zlepšenie úrovne a  kvality vyučovania.

To nás ale neodrádza a sme i napriek tomu ochotní ísť za svojim cieľom.