• Vzdelávanie učiteľov v oblasti cudzích jazykov v súvislosti s Koncepciou vyučovania cudzích jazykov na základných a stredných školách

Ciele

Cieľom projektu Vzdelávanie učiteľov základných škôl v oblasti cudzích jazykov v súvislosti s Koncepciou vyučovania cudzích jazykov na základných a stredných školách je skvalitniť prípravu a ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov. Národný projekt sa koncentruje na doplnenie vzdelávacieho systému o kvalifikovaných učiteľov cudzích jazykov na 1. stupni základných škôl. Projekt sa bude uskutočňovať v súlade so  zákonom č. 245/2008 Z. z.  o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a Koncepciou vyučovania cudzích jazykov v základných a stredných školách schválenou  vládou SR dňa 12. 09. 2007 uznesením vlády SR č.767/2007, ktorá stanovuje povinnosť riaditeľom škôl zaviesť prvý cudzí jazyk na 1. stupni ZŠ od 3. ročníka. Daný projekt bol navrhnutý s cieľom zabezpečiť dostatok kvalifikovaných učiteľov cudzích jazykov na 1. stupni ZŠ v prechodnom a dlhodobom období a prispieť k premene tradičnej školy na modernú.

Uvedený primárny cieľ bude splnený prostredníctvom realizácie dvoch špecifických cieľov projektu:

1. prípravou, organizovaním a realizáciou doplňujúceho vzdelávania kvalifikovaných učiteľov 1. stupňa ZŠ o CJ na úrovni B2 SERR a pedagogicko-psychologických základov vyučovania cudzích jazykov a didaktiku cudzích jazykov pre cieľovú skupinu žiakov mladšieho školského veku,
          2. prípravou, organizovaním a realizáciou rozširujúceho vzdelávania kvalifikovaných učiteľov cudzích jazykov pre ročníky 5. - 12. o pedagogicko-psychologické základy a didaktiku vyučovania cudzích jazykov na 1. stupni ZŠ.

1. Dĺžka štúdia:

Doplňujúce štúdium:
          - začiatočníci A0 - 8 semestrov:
          prvé 2 roky: 8 hod týždenne (jazykové vzdelávanie)
          ďalšie 2 roky: 12 hod týždenne (jazykové + odb. vzdelávanie)

Rozširujúce vzdelávanie:
          pre tých frekventantov, ktorí majú absolvovať iba pedagogické jednoročné vzdelávanie
          1 rok: 12 hodín týždenne

2. Vyučovací čas:

- po dohode s lektorom VŠ, ale hlavne popoludní a v soboty
          - variant: piatok: 4 hod.
          sobota: 4 hod
          alebo 2x týždenne po 4 hodiny,
          prípadne iný čas po dohode s lektorom
          vyučovacia hodina trvá 45 minút