• Modernizácia vzdelávacieho procesu na základných školách

MVP pre ZŠ: Cieľ projektov

Rozsah pôsobnosti projektov:
          celé územie SR okrem Bratislavského kraja (ďalej BK),
          Bratislavský kraj.

Cieľom projektov je:
          -
          dosiahnuť zmenu formy výučby na školách, ktorá povedie k modernizácii zapojením moderných technológií do vyučovania, a zároveň pripraviť učiteľov na aktívnu realizáciu školskej reformy prispôsobením vzdelávacieho systému potrebám vedomostnej spoločnosti.

Cieľová skupina:
          -
          4325 učiteľov ZŠ z celého Slovenska okrem BK a 380 učiteľov ZŠ z Bratislavského kraja, ktorí vyučujú aspoň jeden z nižšieuvedených predmetov:
            prírodopis slovenský jazyk
            matematika dejepis
            fyzika hudobná výchova
            chémia výtvarná výchova
            zemepis predmety 1. stupňa ZŠ

Do projektov môžete prihlásiť na každý jeden z 10-ich  vybraných predmetov pre ZŠ jedného učiteľa. Expertná skupina následne vyberie zo všetkých Vami prihlásených učiteľov, počet učiteľov podľa stanového kľúča pre danú školu, ktorí budú najviac vyhovovať výberovým podmienkam a kritériám.

Kľúč k výberu učiteľov:
          Škola s počtom žiakov
          Počet zapojených učiteľov
          do 100 žiakov
          1 učiteľ
          od 101 – 249 žiakov
          2 učitelia
          nad 250 žiakov
          3 učitelia

MVP pre ZŠ: Aktivity projektov

| Verzia pre tlač |
          Plánované aktivity v rámci projektov:
          1.1
          Multimediálny – digitálny obsah pre vzdelávanie učiteľov pre modernizáciu vzdelávania.
          Tvorba učebníc a učebných pomôcok pre učiteľov pre modernizáciu vzdelávania.
          2.1
          Vzdelávanie učiteľov v oblasti modernizácie vzdelávacieho procesu na báze využívania IKT.
          Zabezpečenie technických prostriedkov pre modernizáciu vzdelávania

Priebeh aktivity vzdelávania učiteľov:
          predpokladaná doba trvania jedného kurzu bude 2 až 4 mesiace,
          -
          projekty budú realizované na regionálnej úrovni vo vybraných školiacich centrách, ktoré majú zabezpečiť rýchly a kvalitný proces vzdelávania na blízko prístupnom mieste pre každého učiteľa formou 10-tich jednodňových stretnutí po 6 h s odstupom max. 2 týždňov a jednej konzultácie k záverečnej práci,
          -
          každý kurz bude mať k dispozícii aj zodpovedajúcu e-learningovú podporu (na báze využívania projektového LMS),
          -
          po obsahovej stránke bude vzdelávanie pozostávať z 3 modulov v celkovom rozsahu 106 vyučovacích hodín pre mierne pokročilých a 100 vyučovacích hodín pre pokročilých.

Spôsob ukončenia vzdelávania:
          -
          vzdelávanie bude ukončené formou 2-dňového záverečného prezenčného stretnutia, súčasťou ktorého bude prezentácia a obhajoba záverečných prác zúčastnených učiteľov a celková evaluácia študijných výsledkov,
          -
          po úspešnom ukončení vzdelávania účastník dostane zodpovedajúci certifikát o absolvovaní akreditovaného programu vzdelávania v rámci systému ďalšieho vzdelávania učiteľov.

Kritériá úspešného absolvovania vzdelávania:
          -
          úspešné absolvovanie všetkých predpísaných (alebo zvolených) študijných modulov a splnenie všetkých predpísaných študijných povinností,
          -
          vypracovanie a pred skúšobnou komisiou obhájenie záverečného projektu,
          -
          úspešné absolvovanie odbornej rozpravy pred skúšobnou komisiou, v ktorej komisia preverí zvládnutie obsahu vzdelávania a splnenie jeho cieľov.

MVP pre ZŠ: Prínos projektov

Prínos pre školu:
          zvýši sa IKT vybavenosť škôl,
          -
          každá participujúca škola, podľa počtu žiakov, dostane PC a dataprojektor podľa nižšie uvedených kritérií:
          Škola s počtom žiakov
          IKT
          do 100 žiakov
          1 dataprojektor + 5 PC
          od 101 – 249 žiakov
          1 dataprojektor + 6 PC
          nad 250 žiakov
          1 dataprojektor + 8 PC

-
          škola získa pedagóga, ktorý bude po absolvovaní vzdelávania nositeľom a šíriteľom nových moderných metód vzdelávania medzi kolegami aj žiakmi.

Prínos pre učiteľa:
          -
          každý účastník vzdelávania dostane notebook, čím sa zabezpečí aktívne využívanie modernej IKT vo vzdelávacom procese,
          -
          zvýšenie kvalifikácie a kariérny postup.