• Po ukončení projektu

•

Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť/Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ

Po ukončení projektu

Po skončení realizácie projektu predpokladáme veľmi pozitívny vplyv výstupov  na vyučovanie a z tohto dôvodu bude  práca so žiakmi z MRK prebiehať aj naďalej projektom pilotne overenými modernými metódami. Všetko ostatné by pre školu a jej činnosť  znamenalo krok späť.

Na aktivity projektu budú nadväzovať ďalšie činnosti, ktoré budú nielenže pokračovať v nastúpenom trende, ale budú ešte akousi nadstavbou v tom, že začlenia aj nové cieľové skupiny, napr. občanov mesta Spišská Belá, rodičov žiakov, pedagógov okolitých základných škôl a pod.

Predpokladáme, že po implementácii projektu nastane významný pokrok – a to nielen vo vyučovacom procese ako takom, ale aj v rámci verejnej mienky, ktorá si na základe úspechov uvedomí potrebu prechodu od tradičného k modernému a to nielen v oblasti vzdelávania, ale napr. aj sociálnych vecí.

Všetky aktivity budú realizované aj po skončení projektu. Orientovať sa budú aj na skupiny žiakov, ktoré dovtedy nezahŕňali, takže v konečnom dôsledku sa nemôže stať, že niektoré deti nepocítia kladné účinky projektu.

Nové nadobudnuté kompetencie cieľovej skupiny – žiakov ZŠ budú aj naďalej rozvíjané ako na pôde školy, tak aj v bežnom živote – či už ide o  cudzí jazyk alebo prírodné vedy. Pomocou získaných vedomostí a schopností  sa žiakom už natrvalo  otvoria nové horizonty, spoznajú nových ľudí a do budúcnosti sa tým zlepší aj ich sociálno – ekonomické postavenie – s vzrastajúcou úrovňou vzdelania sa totiž zvyšuje aj úroveň sebahodnotenia človeka a jeho schopnosť „predať sa“ v náročných podmienkach kladených modernou spoločnosťou.

Udržateľnosť úžitkov projektu je  garantovaná v týchto smeroch:

z hľadiska odborno – vzdelávacieho a inštitucionálneho garantom je ZŠ, zastúpená riaditeľom školy,

z hľadiska finančno – ekonomického ako garant vystupuje Mesto Spišská Belá (zriaďovateľ), zastúpené primátorom mesta. ZŠ disponuje finančnými prostriedkami na zabezpečenie spolufinancovania v rámci projektu.

Udržateľnosť projektu bude aj v ďalších obdobiach školských rokov s možnosťou úpravy respektíve doplnenia vyučovacích programov a metodických materiálov s použitím  v iných žiackych kolektívoch. Vytvoríme priestor pre získavanie väčšieho počtu žiakov do našej školy, nakoľko im budeme vedieť ponúknuť kvalitnejšie vzdelanie prostredníctvom nových metód vyučovania, najmä informatiky  a interaktívnych učební. Z pilotného overovania projektu, využitia možností elektronických cvičebníc vo vyučovacom procese využijeme skúsenosti a poznatky pri stanovovaní nových vyučovacích postupov.

Výstupy jednotlivých aktivít budeme využívať aj v ďalších školských rokoch. Zabezpečenie udržania kvality poskytovaných úžitkov po skončení projektu bude zabezpečené tým, že technické zariadenie obstarané prostredníctvom projektu zostane v majetku školy.

Zlepšené charakteristiky cieľovej skupiny sa tak budú po skončení projektu naďalej zlepšovať v nasledujúcom školskom roku aplikovaním podobného spôsobu výučby v interaktívnej učebni. Dá sa očakávať, že takto získané vedomosti a zručnosti otvoria žiakom dvere do sveta techniky a že získané poznatky využijú nielen na jednoduché práce v domácnosti ale že sa vyprofiluje aj ich profesionálna orientácia a nájdu tak uplatnenie na trhu práce.

Keďže materiálno-technické prostriedky získané podaním projektu zostávajú na škole, je možné rozšíriť cieľovú skupinu na všetky ročníky. Produkty, ktoré budú vytvorené v priebehu realizovania aktivít môžu využívať všetci učitelia našej školy, ale aj učitelia iných škôl a školských zariadení. Produkty iného než materiálneho charakteru budú devízou do budúcna pri riešení  podobných projektov a radi sa so svojimi skúsenosťami podelíme aj s kolegami iných škôl.

Realizáciou predkladaného projektu očakávame pozitívny vplyv aj na žiakov a učiteľov našej školy, ktorí nebudú priamo zapojení do projektu. Možnosti  sú v týchto oblastiach:

zlepšenie vedomostnej úrovne žiakov z MRK a tým aj ich úspešnosti v ďalších ročníkoch na II. stupni v našej základnej škole,

uľahčenie prístupu k vzdelávaniu na II. stupni základnej školy zlepšením adaptability žiakov z MRK na nové podmienky a prostredie,

zlepšenie medziľudskej tolerancie medzi všetkými žiakmi školy,

uľahčenie práce a zvýšenie motivácie učiteľov na základe dosiahnutých pozitívnych výsledkov projektu,

inováciou didaktických prostriedkov a novovytvorených učebných materiálov pozitívny dopad na všetkých žiakov školy.

Sme presvedčení, že náš zámer nájde svoju odozvu a bude mať kladný ohlas.