• Realizácia projektu 2011

Publicita projektu (apríl - september 2011)

Najsledovanejším aspektom celého projektu je postupné monitorovanie jeho priebehu na internetovej stránke školy. Preto sa v tomto období zameral manažér publicity predovšetkým na túto oblasť.

V úvode sa zameral na aktivitu pod názvom „Alternatívna kniha Živá príroda

Táto aktivita sa realizovala na predmete biológia. V jej prípravnej fáze učitelia biológie navrhli témy vyučovacích hodín, na ktorých vyučovali inovovaným spôsobom. Ostatní vyučujúci si vytvorili plán práce vychádzajúci z predložených tém a vytvorili krátkodobé vzdelávacie projekty.

Na vyučovacích hodinách sa snažili žiaci v rámci projektov kreatívne a činorodo pracovať s učebnou látkou a textom z rôznych zdrojov a inými didaktickými pomôckami formou zaujímavých a progresívnych  metód. Naučili sa tak pracovať s fotoaparátmi a s mikroskopmi a vypracovali projekty a prezentácie jednotlivých tematických celkov v Power Pointe.

Pomocou obrázkového materiálu vytvorili v 5. ročníku výučbové CD „ Živá príroda“, v 6. ročníku ich čaká vypracovanie pracovných listov k jednotlivým tematickým celkom obohatených o fotografie.

Hlavnou úlohou aktivity „Praktická zábavná fyzika“ je praktickou činnosťou získavať a overovať vedomosti z fyziky, ktoré môžu žiaci využívať  v bežnej praxi. Na poznávanie fyzikálnych javov budú použité rôzne spôsoby v škole či doma, na hodinách sa bude využívať netradičné precvičovanie učiva:

tvorivým spôsobom na učenie objavovaním, skúmaním a spoluprácou

budú sa vyrábať pomôcky na vyučovanie a programy tak, aby žiaci a ich spolužiaci lepšie pochopili dané problematiky (žiaci ich budú prezentovať pred triedou)

využívaním informačno – komunikačných technológií – tvorba a využívanie vlastnýchmateriálov na hodinách fyziky v 6. ročníku (tematické okruhy Látka a teleso, Elektrický obvod)

využívaním inovovaných didaktických prostriedkov vo vyučovaní

„Fyzikálna súťaž“  - príprava súťažných pravidiel, tvorba súťažných testov, nácvik testovania žiakov, porota zložená zo žiakov a učiteľov, (možné témy súťaže: najoriginálnejšie pokusy, najlepšie zrealizované pokusy a pod.)

Aktivita „Spev, tanec a umenie“ má stanovených viacero cieľov:

podpora zvyšovania kvality výchovy a vzdelávania s dôrazom na odstránenie prekážok zaostávania žiakov z rómskej komunity voči ostatnej populácii v piatom ročníku

pomocou inovatívnych vyučovacích metód vytvoriť u žiakov zážitok úspešnosti, ktorý má eliminovať pocit menejcennosti, pesimizmu, tendencie k izolovanosti cieľovej skupiny z málo podnetného sociálneho prostredia

mobilizovať ich kreativitu, prostredníctvom ktorej sa dá vyjadriť individuálna výpoveď o vnútornom prežívaní pocitov aj bez slov

odstrániť negatívne pocity, postoje a poskytnúť priestor na odbúravanie nahromadeného napätia a agresivity u žiakov

dať možnosť žiakom využívať všetky nástroje a prostriedky na rozvoj vlastnej osobnosti a ich kultúrnych orientácií

zohľadniť osobnostné, kultúrne, jazykové a sociálne špecifiká a vzdelávacie potreby MRK

Prioritnou funkciou tejto aktivity je skvalitnenie výučby na hodinách telesnej, výtvarnej a hudobnej výchovy prostredníctvom nových foriem práce so žiakmi a zároveň znížiť stres s príchodom do nového prostredia.

Aktivita sa realizovala prostredníctvom týchto činností:

kurzy tanca

rozvoj pohybových, tanečných schopností a talentu žiakov z MRK

rozvoj osobnosti a estetického cítenia žiakov

rozvoj tvorivej činnosti žiakov prostredníctvom hudby.

V mesiacoch júl a august 2011 vyučovanie z dôvodu letných prázdnin neprebiehalo, tak si učitelia mohli premyslieť nové stratégie a postupy v ďalšej realizácii projektu.

V septembri opäť začal svoju ďalšiu činnosť manažér publicity v rámci projektového  tímu, kde si spoločne určili hlavné priority, postupy a ciele.