Deň narcisov je unikátny projekt Ligy proti rakovine, ktorý odštartoval po prvýkrát v roku 1996. Počas rokov sa vypracoval vďaka dôvere ľudí a skvelej organizácií LPR v najväčšiu verejnoprospešnú finančnú zbierku na Slovensku. Takmer 95% populácie Slovenska tento projekt pozná a hodnotí ho pozitívne.
Cieľom Dňa narcisov je vniesť problematiku boja proti rakovine ako aj pravdu o súčasnom postavení chorých na Slovensku bližšie k ľuďom - do ulíc, aby sa z choroby nestal strašiak, ale fakt, ktorý ľudí spája. Deň narcisov sa už tradične koná v apríli každého roka. Jeho symbolom je žltý narcis - kvietok jari a nádeje, ktorý si ľudia pripínajú v tento deň na svoj odev, aby aj týmto spôsobom vyjadrili solidaritu s osobami postihnutými rakovinou.
Slovo rakovina netreba určite žiadnemu človeku nejak bližšie predstavovať. Skoro každý totiž vie, že sa jedná o veľmi nebezpečnú chorobu, ktorá napriek progresu medicíny neraz končí smrťou. Rakovina je typ zhubného nádorového ochorenia, kedy malígne, teda zhubné nádory bujnejú do tkaniva a taktiež vytvárajú metastázy v rôznych častiach tela.
Pre rakovinu sa dodnes používa aj skrátené označenie rak, čo môže byť spojené s predstavou zákerne pojedajúceho raka, rovnako ako táto choroba rýchlo ničí tkanivo v organizme.
Toto závažné ochorenie je, dá sa zjednodušene povedať, ochorením vlastného tela. Rakovina totiž môže vzniknúť z jedinej obyčajnej bunky nášho vlastného tela, ktorá sa prestane správať podľa striktných pravidiel organizmu. Na úrovni bunkového jadra dochádza k zmene genetickej informácie DNA, kedy sa bunka začne nekontrolovateľne deliť na úkor iných tkanív a orgánov.
Podnet k takémuto správaniu bunky jej môžu okrem pravdepodobnej genetickej predispozície dať aj karcinogény, pod ktorými rozumieme chemické látky alebo ionizačné žiarenia, ktoré zvyšujú výskyt rakoviny, priamo ju spôsobujú alebo atakujú genetický materiál.