Mimoškolská činnosť
Výstupy - mimoškolská činnosť
Múzeum Spiša a história baníctva na Spiši - január 2020
Hlavnou náplňou záujmových útvarov „Poznávanie prírody“ a „Po stopách štúrovcov“ sú exkurzie a návštevy zaujímavých miest, kde žiaci prakticky poznávajú a skúmajú konkrétne prírodné zaujímavosti a navštevujú miesta, na ktorých sa história odohrávala. Januárová exkurzia do Spišskej Novej Vsi bola opäť vydarená a pre žiakov prínosná v mnohých smeroch, dokonca aj januárové slniečko sa počas celej exkurzie na všetkých usmievalo a príjemne hrialo.
Z vlakovej stanice naše kroky smerovali k budove Multifunkčného energetického a baníckeho centra, pobočke Slovenského technického múzea. História baníctva na Spiši všetkých zaujala pútavým výkladom a najmä pôvodnými exponátmi, napríklad banské svietidlá, banícke uniformy, banské záchranné prístroje, vzorky minerálov a hornín ťažených v baniach regiónu Spiš. Baníctvo bolo od úsvitu dejín prvoradým odvetvím ľudskej činnosti, na ktorom existenčne závisela tovarová výroba. Vlastniť a dobývať ložisko nerastov bolo zdrojom bohatstva.
Kráčajúc po najdlhšom šošovkovitom námestí v Európe našim pohľadom neunikli prekrásne historické stavby v jeho strede – evanjelický kostol, reduta, radnica, rímskokatolícky kostol a prekrásne zdobená fasáda Provinčného domu, v ktorom je inštalovaná expozícia prírody a histórie Spiša. Je to historická budova bývalej stredovekej radnice, ktorú v roku 1777 kúpila Provincia XVI spišských miest pre svoje účely, odtiaľ názov Provinčný dom. Budova múzea patrí medzi najcennejšie historické objekty v meste. V každej časti múzea sa žiaci dozvedeli z výkladu a vystavených exponátov o histórii regiónu, o práci a remeselných zručnostiach ľudí, o školstve a vzdelávaní v minulosti, špecifikách, zvláštnostiach a jedinečnosti prírody Spiša.
Počas zaujímavého dňa sa všetci dozvedeli veľa nového z histórie a zo života spoločnosti vôbec. Exkurziu sme zakončili spoločnou prechádzkou historickým centrom Spišskej Novej Vsi.
Mimoškolská činnosť v jesenných mesiacoch 2019
Projekt „Kráčame po stopách poznania a múdrosti“ je zameraný na zvýšenie úrovne prírodovednej, matematickej a čitateľskej gramotnosti aj prostredníctvom mimoškolskej činnosti v rámci dvoch záujmových útvarov pracujúcich pod vedením štyroch pedagógov. Ich cieľom je zvýšenie záujmu žiakov o prírodu, vedu, techniku, literatúru a kultúru, rozvoj gramotnosti žiakov základnej školy ako predpokladu ich ďalšieho uplatnenia na trhu práce, ale aj pokračovania v štúdiu na vyšších stupňoch.
Prioritou záujmových útvarov „Poznávanie prírody“ a „Po stopách štúrovcov“ sú hlavne exkurzie a návštevy zaujímavých miest, na ktorých môžu žiaci prakticky poznávať a skúmať konkrétny prírodný či historický jav. Na oživenie a zvýšenie záujmu realizujeme jednoduché čitateľské a diskusné aktivity za priaznivých poveternostných podmienok v exteriéri - na okraji lesa, v blízkosti žblnkajúceho potoka, v tieni koruny stromu. Práca v lone prírody pre žiakov predstavuje z psychohygienického hľadiska veľký prínos, príťažlivejší a zaujímavejší spôsob vzdelávania, bližší kontakt s prírodou a krajinou a zároveň budovanie kladného vzťahu k prírodnému prostrediu, príroda poskytuje inšpiráciu pre pozorovanie, premýšľanie, skúmanie.
V jesenných mesiacoch už žiaci stihli spoznať Štrbské pleso, kde pozorovali faunu, flóru a prírodné i fyzikálne javy jesenných Tatier. Pred Vilou Marína, kde žila a tvorila poetka Maša Haľamová, si prečítali niekoľko jej veršov, v tichu prírody pokojne diskutovali o pravdivosti a hĺbke myšlienok.
Veľmi poučná a pútavá bola exkurzia v Observatóriu Stará Lesná, kde sa na Starolesnianskych lúkach nachádzajú tri pozorovacie pavilóny: dve budovy s päťmetrovou kupolou a špeciálna budova horizontálneho slnečného spektrografu. Žiaci mali možnosť spoznať pozorovacie prístroje: ďalekohľady určené pre fotometriu a spektroskopiu hviezd i horizontálny slnečný ďalekohľad na pozorovanie slnečného povrchu. Oboznámili sa s prácou v observatóriu a mnoho nových poznatkov získali i z pútavej a žiakom zrozumiteľnej prednášky o hviezdach a slnečnej sústave s ukážkami priamo z vesmíru. Takýmto spôsobom si určite odnesú do budúceho života viac poznania a tiež si lepšie dokážu predstaviť prácu astronóma M. R. Štefánika, ktorého meno je späté s našou školou.
Záujem o exkurzie je vždy vysoký, nedočkavo sa vypytujú, kam pôjdeme nabudúce. V decembri ich čakajú opäť naše veľhory a v januári Liptovský Mikuláš so svojimi prírodnými krásami a miestami dýchajúcimi históriou významných osobností.