Súčasná spoločnosť, ovplyvnená technologickým pokrokom a rozvojom informačných a komunikačných technológií, kladie na absolventov všetkých stupňov vzdelávania oveľa vyššie nároky ako v minulosti. Vzdelávanie musí odrážať spoločenské potreby a požiadavky trhu. Rezort školstva sa momentálne zameriava na budovanie znalostnej ekonomiky prípravou globálne konkurencieschopných absolventov všetkých stupňov vzdelávania.
Koncom roka 2012 bol spustený národný projekt spolufinancovaný zo štrukturálnych fondov Európskej únie : „Moderné vzdelávanie – digitálne vzdelávanie pre všeobecno-vzdelávacie predmety". Jeho strategickým cieľom je obsahová prestavba vzdelávania na základných a stredných školách s využitím inovatívnych foriem a metód výučby. Tá prispeje k zvýšeniu pripravenosti budúcich absolventov na súčasné a budúce potreby trhu práce, čím sa zvýši tvorba pridanej hodnoty pracovnej sily v SR a dlhodobej konkurencieschopnosti SR. Týmto cieľom napĺňa podstatu Operačného programu Vzdelávanie, ktorou je moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť. Špecifickým cieľom je inovácia obsahu a metód výučby s dôrazom na využívanie digitalizovaného učiva a rozvoj didaktických zručností učiteľov.
Národný projekt „Moderné vzdelávanie – digitálne vzdelávanie pre všeobecno-vzdelávacie predmety" okrem toho, že transformuje výchovno-vzdelávací proces na slovenských základných a stredných školách, ponúka reálne a konkrétne riešenia súčasných problémov, ktoré trápia školstvo aj verejnosť:
- rozvíjaním vedomostí a zručností žiakov s ohľadom na ich telesné a psychické predpoklady, ich sociálne zázemie, ale aj súčasné trendy globálneho technologického a informačného pokroku dodávkou digitálneho učiva a interaktívnych pomôcok základným a stredným školám na Slovensku, s výnimkou škôl na území Bratislavského samosprávneho kraja. Digitálne objekty, uložené v on-line databáze, budú dostupné na základe licencií a pomôžu učiteľom modernou a pútavou formou prezentovať učivo žiakom na základných a stredných školách.
Zakúpenie práva využívania elektronického a digitalizovaného obsahu formou digitálnych objektov v rozsahu aspoň 30 000 digitálnych objektov a minimálne 30 typov pracovných zošitov.
- poslaním základných a stredných škôl formovať plnohodnotné osobnosti, schopné samostatného myslenia, pripravené stať sa zodpovednými a aktívnymi členmi občianskej spoločnosti. Deti a mládež majú potenciál byť hnacím motorom jej rozvoja. Z hľadiska strategického významu krajiny má vzdelávanie napĺňať aj ekonomické priority, ktoré sa v súčasnosti na Slovensku orientujú na obnovu formovania odborníkov v technológiách, energetike a zdravotníckych vedách.
- možnosťou zapojenia učiteľov do tvorby digitálnych vzdelávacích objektov. Počas troch rokov trvania národného projektu bude minimálne 800 aktívnych učiteľov zo slovenských základných a stredných škôl zamestnaných na tvorbe digitálnych objektov, čím dôjde po prvýkrát v histórii čerpania európskych fondov k finančnému ohodnoteniu učiteľov z rozpočtu národného projektu.
Pomocou aktívnych učiteľov zabezpečiť ďalšie digitalizované objekty v súlade so Štátnym vzdelávacím programom tak, aby boli pokryté všetky témy všeobecno-vzdelávacích predmetov na ZŠ a SŠ.
- motivovaním žiakov na základe pozitívnych príkladov z praxe k tomu, aby si nevyberali tú ľahšiu cestu k získaniu dokladu o vzdelaní, ale práve k zodpovednému využívaniu ich potenciálu pri výbere samotných predmetov, ale aj celého stupňa štúdia pre ich budúce úspešné uplatnenie. Popularizáciou technických a prírodovedných odborov stimuluje žiakov k zodpovednému výberu vzdelania na všetkých stupňoch štúdia, ktoré vyprodukuje budúcich odborníkov, efektívne využívajúcich svoje schopnosti pre rozvoj spoločnosti a strategický rozvoj krajiny.
Vytvoriť aspoň 13 motivačných videí, ktoré budú motivovať žiakov základných škôl pokračovať v štúdiu na SOŠ a študentov SOŠ vo vzdelávaní v prírodovedných a technických smeroch a predstaviť ich žiakom, učiteľom a ich rodičom.