Mlčaniu cudzincov porozumieš, len ak ovládaš ich jazyk. – Stanislaw Jerzy Lec, poľský básnik a satirik
Z iniciatívy Rady Európy sa Európsky deň jazykov (EDJ) oslavuje každoročne 26. septembra už od roku 2001. Jeho cieľom je podnietiť 800 miliónov Európanov zo 47 členských štátov Rady Európy, aby sa bez ohľadu na vek, v školách aj mimo nich, učili viac jazykov. Európska únia disponuje skutočným jazykovým bohatstvom, používa sa v nej 24 úradných jazykov a viac ako 60 regionálnych alebo menšinových jazykov.
Tento deň si školy v členských krajinách pripomínajú každoročne prostredníctvom rôznych aktivít – súťaží, kvízov, besied, ktoré súvisia s cudzími jazykmi. My sme si tento deň pripomenuli v našej škole rôznymi aktivitami, ktoré si pripravili vyučujúce cudzích jazykov.
Pod vedením pani učiteľky Ulbrichovej žiaci spoznávali vlajky európskych štátov, oboznámili sa s pozdravmi v rôznych jazykoch a učili sa počítať do 3 tiež v rôznych jazykoch.
Pani učiteľka Gurková a žiaci 7. a 8. ročníka sa zamysleli nad otázkou „Prečo je dôležité učiť sa cudzie jazyky?“ Viacerí sa zhodli, že je potrebné učiť sa cudzie jazyky kvôli cestovaniu, poznávaniu nových priateľov, práci. Avšak, pozreli sme sa aj na to, čo hovoria výskumy o učení sa cudzích jazykov. Už mnoho výskumov potvrdilo, že ľudia, ktorí ovládajú viacero jazykov sú úspešnejší. Nie je to len z toho dôvodu, že sa dokážu ľahko dohovoriť, no ich mozog sa vyvíja úplne inak vďaka učeniu jazykov. Ľudia, ktorí hovoria viacerými jazykmi dokážu podľa odborníkov lepšie počúvať, majú lepšiu pozornosť a pamäť a ľahšie zvládajú viacero úloh naraz.
Pani učiteľka Ganzarčíková so žiakmi diskutovali o prínose jazykového vzdelávania, o príležitostiach a možnostiach, ktoré sa im výučbou cudzích jazykov otvárajú. Vo vyšších ročníkoch si žiaci prostredníctvom kvízu Europe Trivia Quiz otestovali svoje vedomosti o Európe, Európskej únii, jazykoch a pamiatkach v týchto krajinách.
Žiaci pani učiteľky Kovalčíkovej sa zahrali hru Sound of animals. Pani učiteľka žiakom premietala na tabuľu obrázky zvierat a zvuky, ktoré vydávajú. Zvieratkám priradzovali zvuky a vypracovali aj pracovný list.
Pani učiteľka Praženicová so žiakmi si Európsky deň jazykov pripomenuli aktivitou "Invitations". Žiaci, rozdelení do dvoch skupín - hostitelia a hostia, obdržali kartičky s popisom. Úlohou "hostiteľov" bolo klásť svojim spolužiakom otázky v anglickom jazyku, nájsť si svojho "hosťa" a pozvať ho podľa inštrukcií na kartičke - na oslavu, pizzu, piknik, kempovanie, či na koncert. Všetci hostia nakoniec pozvanie prijali.
Pani učiteľka Čížiková si pripravila pre žiakov akciu s názvom „Povedz to svojím tričkom“. Žiaci si v tento deň obliekli tričká s rôznymi cudzojazyčnými nápismi a tieto si neskôr spoločne preložili. Žiaci si vypočuli tiež konkrétne nahrávky rôznych jazykov a ich úlohou bolo uhádnuť, akým jazykom ľudia hovoria. Potom sa dozvedeli zaujímavé fakty o jazykoch. Vedeli ste, že na svete sa hovorí až 7 000 rôznymi jazykmi? Že najpoužívanejším písmenom v angličtine je písmeno E? Že najprekladanejšou knihou je Biblia a hneď za ňou nasleduje Pinocchio? Že každý rok pribudne do francúzštiny 20 tisíc nových slov? Že William Shakespeare vymyslel viac ako 7 tisíc slov či slovných spojení? Ich poslednou aktivitou bola ochutnávka britských pochutín a tak mali žiaci možnosť ochutnať octové čipsy či preslávený Marmite, ktorého reklama hlása, že ho buď miluješ alebo nenávidíš.
Európsky deň jazykov je výbornou príležitosťou na to, aby sa žiaci nielen zabavili, dozvedeli sa niečo nové o Európe, ale hlavne si uvedomili, že: „Koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom.“