Naučiť deti základom zdravej výživy a viesť ich k úcte k potravinám a ich výrobe pútavým a interaktívnym spôsobom je hlavnou myšlienkou projektu s názvom Hovorme o jedle.
Už po jedenásty krát sa naša škola zapojila do projektu „Hovorme o jedle“, ktorý každý rok vyhlasuje organizačný tím Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Žiaci základných škôl sa do súťaže mohli zapojiť v termíne od 16. do 20. októbra 2023.
Hlavným cieľom aktivity „Hovorme o jedle“ je vyvolávať a podporovať spoluprácu a aktívnu účasť detí a mládeže pri budovaní spôsobilosti k vhodnému výberu potravín a vhodného životného štýlu, schopnosti prevziať zodpovednosť za svoje zdravie, povedomia o význame potravín pri podpore regionálneho rozvoja, zamestnanosti a ochrane životného prostredia.
Spomeňme aktivity, do ktorých bolo zapojených najviac žiakov našej školy:
1. Zdravý bufet – pri jeho realizácii pomáhali žiaci 7.A a 7.B spolu s asistentkami. Bufet pozostával zo zdravých nátierok a šalátov, ktoré mohli žiaci ochutnávať počas celého vyučovania.
2. Súťaž Upečme si zdravý koláč – do súťaže sa zapojilo 19 žiakov. Víťazkou sa stala Johanka Tomasová. Na 2. mieste bol Filip Olekšák a na 3. mieste sa umiestnila Alexandra Lenďaková. Špeciálnu cenu získal Filip Mráz, ktorý ako jediný upiekol slaný koláč, konkrétne špenátovú roládu.
3. Spoznávanie ovocia na hodine anglického jazyka - Žiaci 5. ročníka sa na hodine anglického jazyka naučili novú slovnú zásobu spojenú s ovocím. Ovocie pomohlo pri zopakovaní časovania to be či pomenovaní krajín a miest.
4. Veľký význam mala prednáška našich deviatakov so zdravotníkmi o zdravom životnom štýle. Žiaci sa dozvedeli aký negatívny vplyv majú energetické nápoje na zdravie. Žiaci mali možnosť si zmerať krvný cukor aj tlak.
Žiaci z 9.A triedy Samuel Krigovský a Richard Tomas sa na jeden deň stali reportérmi, ktorí mali za úlohu dozvedieť sa čo najviac o živote na družstve v Slovenskej Vsi. Získali informácie napr. o množstve nadojeného mlieka na jednu kravičku za rok, kam sa chodia kravy pásť, koľko hovädzieho dobytka sa u nich nachádza, či je práca oproti minulosti aj vďaka mechanizácii jednoduchšia alebo zložitejšia. Touto cestou sa chcem poďakovať všetkým zapojeným žiakom aj vyučujúcim.
Ďakujeme všetkým – žiakom, učiteľom i tým, ktorí akýmkoľvek spôsobom pripravili a obohatili tento týždeň.
Veľká vďaka patrí pani učiteľke Bolešovej za prípravu a organizáciu celého týždňa.