„Mne nejde o to, za cenu nečinnosti kúpiť si život. Ja nechcem žiť o dvadsať – tridsať rokov. Teraz – teraz chcem žiť.”... takto popísal svoj postoj a prístup k životu všestranný slovenský politik, ktorý bol taktiež letcom, astronómom, zberateľom, francúzskym generálom i zakladateľom Československa.
Každý rok 21. júla si pripomíname výročie narodenia Milana Rastislava Štefánika.
Dnes je to presne 140. rokov od narodenia tohto významného slovenského politika a generála.
Generál Milan Rastislav Štefánik sa narodil 21. júla 1880 v obci Košariská neďaleko Brezovej pod Bradlom. Bol lovenský astronóm, fotograf, vojenský letec, brigádny generál ozbrojených síl Francúzska, diplomat a politik. Mal najväčšiu zásluhu na formovaní česko-slovenského zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny. Zohral dôležitú úlohu pri organizovaní česko-slovenských légií a sprostredkovaní kontaktov na francúzskych štátnych funkcionárov. Spolu s Tomášom Garriguom Masarykom a Edvardom Benešom bol kľúčovou osobou pri založení Česko-Slovenska. Štefánik bol podpredsedom Československej národnej rady, ministrom vojny v Dočasnej vláde československej a následne aj v novovzniknutej ČSR.
Milan Rastislav Štefánik našiel miesto posledného odpočinku v mohyle na Bradle, ležiacej v jeho rodnom kraji medzi Brezovou pod Bradlom a Košariskami. Mohyla je zároveň vrcholným dielom známeho architekta Dušana Jurkoviča.