• Všetkovedko

          • Dňa 28. novembra 2023 prebehol v našej škole veľký súboj o najmúdrejšieho medzi najbystrejšími - VŠETKOVEDKO. Súťaže sa zúčastnilo 35 žiakov našej školy z prvého až štvrtého ročníka. Žiaci riešili 30 úloh. Vyberali jednu správnu odpoveď zo štyroch možností. Cieľom tejto súťaže je:

            • dopriať deťom radosť z hry, súťaženia a úspechu,
            • umožniť im predviesť, čo všetko vedia,
            • dať im možnosť skúsiť, ako si poradia v neznámej a záťažovej situácii,
            • overiť, ako sa dokážu v správnej chvíli sústrediť a podať čo najlepší výkon.

            VŠETKOVEDKO obsahuje otázky zo všetkých oblastí, s ktorými sa žiaci doteraz stretli – vlastiveda, prírodoveda, slovenský jazyk a literatúra, matematika, anglický jazyk, informatická, dopravná, hudobná a výtvarná výchova.

            Medzi najúspešnejších riešiteľov patrili títo žiaci:

            1. ročník – Natálka Neupauerová a Janko Gaborčík z 1.A triedy,
            2. ročník – Sebastián Konkol z 2.B triedy,
            3. ročník – Natalia Ann McArthur a Matej Gaborčík z 3.A a Terezka Bočkajová z 3.B triedy,
            4. ročník – Maroš Richter zo 4.A triedy.

            Všetkým súťažiacim srdečne blahoželáme!

          • Olympiáda finančnej gramotnosti

          • Kedy je ten správny čas zorientovať sa v osobných financiách? Naučiť sa správne hospodáriť, zhodnocovať vlastné peniaze, byť pripravený na krízu, k tomu všetkému už vedieme našich žiakov.

            Dňa 7.2.2024 sa žiaci Laura Farkaľová (8.A), Sandra Jakubčová (8.B), Samuel Krigovský (9.A) a Zoran Grivalský (9.A) zúčastnili ako súťažiace družstvo Olympiády finančnej gramotnosti, ktorú organizovala Obchodná akadémia v Starej Ľubovni.

            Súčasťou programu bola aj prezentácia školy. V jednotlivých učebniach mali žiaci pripravenú prezentáciu, kde našim žiakom priblížili „život na obchodnej“ a systém duálneho vzdelávania.

            Za príkladnú reprezentáciu žiakom ďakujeme a veríme, že svoje vedomosti zúročia aj v praxi 😊.

            Mgr. Katarína Svitanová

          • DEJEPISNÁ OLYMPIÁDA – okresné kolo

          • Dňa 5.2.2023 sa konalo okresné kolo dejepisnej olympiády, na ktorom nás reprezentovali víťazi školského kola. Okrem vedomosti z daného ročníka sa museli žiaci popasovať aj z monotematickou časťou  -  Hrady a zámky Slovenska a v tretej časti dejepisnej olympiády boli pre nich pripravené otázky z regionálnych dejín Zamagurie.

            Najúspešnejšími žiakmi sa stali v kategórií D Viktória Mosorjaková, ktorá si vybojovala 1. miesto a postup na krajské kolo a v kategórií F Veronika Mosorjaková 3. miesto. Úspešnými riešiteľmi sa  v kategórie E stala Tamarka Fudalyová.

            Za vzornú reprezentáciu školy žiačkam ďakujeme a držíme palce na krajskom kole.

          • YPSILON

          • Dňa 7.12. 2023 sa na našej škole konala celoslovenská súťaž YPSILON – SLOVINA JE HRA. Z našej školy sa do tejto súťaže celkovo zapojilo 28 žiakov, ktorí si zmerali sily v rôznych vedomostných úlohách. Začiatkom mesiaca február boli zverejnené výsledky našich žiakov.

            K najúspešnejším patrili Terezka Bočkajová (3.B), Samko Fudaly(3.A), Joachim Tomas (3.B) a Julinka Paľonderová (6.B),  ktorí v rámci svojich kategórie získali plný počet bodov a zaradili sa tak medzi top najlepších žiakov.

            K úspešným žiakom, ktorí obhájili svoje vedomosti na jednotku patrili tiež Tamarka Fudalyová, Monika Halčinová, Tobias Bočkay, Ján Galschneider, Herald Peter Oksoš, Ela Čupková, Veronika Mosorjaková a Zuzka Scholtzová. Ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy a blahoželáme aj ostatným úspešným riešiteľom.

          • Okresné kolo Olympiády v anglickom jazyku

          • Dňa 17. januára 2024 sa v kežmarskom Centre voľného času uskutočnilo okresné kolo Olympiády v anglickom jazyku. Našu školu reprezentovali žiaci Mia Repelová (7.A) a Maximilián Morozov (9.B). Mia sa umiestnila na 9. mieste a Maximilíán na 7. mieste v silnej konkurencii žiakov z rôznych škôl nášho okresu. Našim žiakom ďakujeme za reprezentáciu školy a k výsledkom im srdečne gratulujeme.

          • Školské kolo Hviezdoslavovho Kubína v I. kategórii

          • Dňa 5. februára 2024 sme v našej škole zorganizovali školské kolo súťažnej prehliadky v umeleckom prednese poézie a prózy – Hviezdoslavov Kubín.  Tento rok sa koná jeho 70. jubilejný ročník a od jeho vzniku v roku 1954 až po súčasnosť prešli jeho stupňami státisíce jednotlivcov. Z niektorých sa stali významné osobnosti – Július Satinský, Ľubo Roman, Karol Horák, Soňa Behulová-Müllerová, Lucia Hurajová, Milan Ondrík, Dominika Susková a mnoho ďalších.

            Školského kola v I. kategórii (žiaci 2. až 4. ročníka) sa zúčastnilo 18 najlepších recitátorov.  Na súťaž sa pripravovali žiaci s rodičmi a učiteľmi slovenčiny. Svoje umelecké výkony predniesli v poézii a próze.

            Umiestnenie žiakov je nasledovné: 

            POÉZIA

            1. Ema Čupková, 4. A

            2. Monika Halčinová, 4. A

            3. Daniela Pavličková, 3. A

            PRÓZA

            1. Noemi Pavličková, 3. A

            2. Lujza Majerová, 4. B

             

            Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa na súťaž svedomito pripravovali a našli v sebe odvahu vystúpiť pred publikom. Víťazom školského kola srdečne blahoželáme a držíme im palce v okresnom kole!

          • Geografická olympiáda - školské kolo

          • Aj tento rok sa naši žiaci zapojili do geografickej olympiády. Školské kolo sa uskutočnilo 19. januára 2024. Žiaci súťažili vo všetkých troch kategóriách. V školskom kole súťažilo spolu 31 žiakov. Žiaci sa preukázali výbornými vedomosťami, pretože takmer všetci sa stali úspešnými riešiteľmi.

            V kategórii G sa na prvom mieste umiestnil Samuel Madeja (V.A), na druhom mieste Johanka Tomasová (V.A) a na treťom mieste Šimon Matava (V.A).

            V kategórii F sa víťazom stala Mia Repelová (VII.A), na druhom mieste skončil Dávid Kovalčík (VII.B) a na treťom Róbert Kučera (VII.B).

            V kategórii E zvíťazil Zoran Grivalský (IX.A), na druhom mieste sa umiestnila Barbora Olekšáková (IX.A), na treťom Viktória Mosorjaková  (VIII.B).

            Títo deviati žiaci zároveň postupujú do okresného kola. Všetkým zúčastneným ďakujeme a víťazom držíme palce v ďalšom kole!

          • Návšteva Spišského divadla

          • Dňa 31.1.2024 sa žiaci 3.A, 4.B a 6.B zúčastnili divadelného predstavenia Perníková chalúpka v Spišskom divadle v Spišskej Novej Vsi. 

            Príbeh o Jankovi a Marienke, ktorý herci zo Spišského divadla trochu prekomponovali do dnešnej modernej doby naše deti pobavil a vyčaril úsmev i nám, učiteľom. Veríme, že tento umelecký zážitok, ako aj jazda autobusom zasneženou krajinou bude pre deti ešte istú dobu zážitkom, ktorý sa oplatí zažiť. A takýto darček práve dnes, v deň rozdávania vysvedčení, si určite zaslúžili. :o)

          • "Nakŕmte" FOODBOX

          •  

            Učíme žiakov neplytvať jedlom a zároveň sa oň podeliť

            Inovatívny projekt Foodbox na našej škole predstavuje efektívny spôsob „boja“ proti plytvaniu jedlom v školskom prostredí, ktorý ukazuje, ako kreatívne nápady žiakov môžu priniesť pozitívnu zmenu.

            V dnešnej uponáhľanej dobe sa často stretávame s plytvaním jedlom, ktoré sa stalo bežnou súčasťou našich životov, akoby to bolo niečo samozrejmé. Veľakrát si nevážime to, čo máme na tanieri, alebo jednoducho nakúpime viac, než sme schopní skonzumovať. Každá zbytočne vyhodená potravina je nielen strata pre našu peňaženku, ale predovšetkým záťaž pre našu planétu. Keď si uvedomíme, aké úsilie a zdroje bolo potrebné vynaložiť na to, aby sa jedlo dostalo až k nám na stôl, možno by sme boli oveľa opatrnejší pri rozhodovaní, čo a koľko si kúpime. V školskom prostredí, kde je dôležité vychovávať mladú generáciu k zodpovednému prístupu k zdrojom, má tento problém ešte väčší význam. A preto sme sa rozhodli tento projekt rozbehnúť. 

            Balené potraviny a ovocie nemajú končiť v koši. V boji proti plytvaniu potravín predstavujeme na našej škole novinku – od 29. januára 2024 môžu žiaci využívať odkladací box -  FOODBOX, umiestnený v jedálni a vo vestibule školy.

            Pokiaľ žiak nemá chuť na ovocie alebo pochutinu (keksík, jogurt...), ktoré dostane k obedu alebo na desiatu, má možnosť odložiť ich do Foodboxu a zase iný žiak, ktorý na pochutinu alebo ovocie chuť má, si ju môže zobrať.

            Hlavným cieľom tohto projektu s účasťou každého z nás je minimalizovať množstvo potravín, ktoré sa denne vyhadzujú do odpadkov, prípadne končia ako odpadky v okolí školy. Foodbox predstavuje inovatívny spôsob, ako zmierniť plytvanie potravín v škole. Táto iniciatíva prispieva k environmentálnej udržateľnosti a súčasne podporuje zdravé stravovanie a vytvára pozitívne vzťahy medzi žiakmi. Vzájomná podpora a zdieľanie jedla posilňuje spolupatričnosť a udržuje priateľské prostredie. Žiaci budú motivovaní, ak budú vedieť, že ich počin má skutočný význam.

             

          • Po stopách našich predkov - ženy

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Po stopách našich predkov - ženy.

            Opäť sme si po čase pripravili ďalšiu výstavu Po stopách našich predkov, teraz s témou: Ženy.

            Aj keď sa nám to nezdá, ale naše babky, prababky, ženy v minulosti u nás vyvolávali a stále vyvolávajú veľký obdiv, každý deň, 24 hodín. Práce v rodine, varenie, pranie, deti, zvieratá, polia, čas na zábavu, ručné práce...

            Podobné príklady minulosti nútili žiakov k zamysleniu sa. Mnohé otázky smerovali práve k času, šikovnosti, zábave, ktoré porovnávali s naším spôsobom života. Dozvedeli sme sa ako sa pralo, vyrábalo mydlo, zdobili príbytky, obliekali, tkali koberce, či vyšívali obrusy, obrazy, zdobili príbytky. Vzory a materiál brali z prírody, všetko využili, nič nevyhadzovali. To všetko zvládli sami za rovnaký deň.

            Rozhodli sme sa, že niektoré zručnosti budeme rozvíjať aj my na hodinách techniky. 

            PaedDr. Marta Vlachová

          • Šaliansky Maťko - 2. a 3. kategória

          • V utorok 23.1. sa konalo školské kolo recitačnej súťaže Šaliansky Maťko = recitácia slovenskej povesti. Postupne sa pred porotu s odvahou a umeleckým nadaním postavilo 18 žiakov v dvoch kategóriách.  Talent a umenie pracovať s hlasom našich žiakov zamotalo hlavu aj porote. Nakoniec porota rozhodla o tomto poradí. Víťazi jednotlivých kategórii budú našu školu reprezentovať na okresnom kole.

            2. kategória (4. – 5. ročník)

            1. miesto: Dorothea Dragošeková 4.A

            2. miesto: Johanka Tomasová 5.A

            3. miesto: Lukáš Klimek 4.A

             

            3. kategória (6. – 7. ročník)

            1. miesto: Tamarka Fudalyová 7.B

            2. miesto: Alexandra Lenďaková 7.A

            3. miesto: Sofia Chovaňaková 7.B

             

            Víťazi jednotlivých kategórii budú našu školu reprezentovať na okresnom kole. Všetkým zúčastneným ďakujem za svedomitú prípravu a postupujúcim držíme palce.

             

          • Šaliansky Maťko - 1. kategória

          • V stredu, 24.01.2024, sa konalo školské kolo súťaže v prednese slovenských povestí - Šaliansky Maťko. V I. kategórii, určenej pre žiakov 2. a 3. ročníka, súťažilo viacero žiakov a žiačok z rôznych tried. Každý zúčastnený si mohol pripraviť a predniesť jednu slovenskú povesť od ľubovoľného autora. 

            Súťažiaci sa umiestnili nasledovne:

            1. miesto: Sofia Paľonderová, 3.A

            2. miesto: Terezka Bočkajová, 3.B

            3. miesto: Lenka Kovalčíková, 2.A a Joachim Tomas, 3.B


            Výhercom srdečne gratulujeme.


          • Príprava na Valentína

          • Sviatok sv. Valentína je ešte ďaleko, no príprava je už v plnom prúde. V našej škole sa každý rok v tento deň zbierajú "Valentínky". Takto si môžeme uctiť spolužiakov, či učiteľov. Vlastnoručne vyrobená "Valentínka" poteší každého. Aj ty sa môžeš nami inšpirovať. Už teraz sa tešíme na deň plný LÁSKY v podobe "Valentínky".  

          • 24.1. Medzinárodný deň komplimentov

          • „S tebou je deň krajší. Vždy mi zlepšíš náladu. Si skvelý priateľ.″

            24. januára si pripomíname medzinárodný deň komplimentov. Tento významný deň vznikol       v roku 1998 na základe iniciatívy Američaniek Kathy Chamberlin a Debby Hoffman.                       

            V tento deň by mal každý vyjadriť kompliment a vyzdvihnúť to, čo si na danej osobe najviac váži. Kompliment je dobromyseľné a priateľské vyjadrenie sa k inej osobe. Vyzdvihujeme tým niečo, čo sa nám na danej osobe páči a má byť spontánny, úprimný, aby prijímateľa skutočne potešil. Hovorí sa, že ľudské slovo má veľkú silu, môžeme ním človeka povzbudiť alebo naopak aj ublížiť. Zamyslite sa.... kedy vám naposledy povedal niekto úprimne a zo srdca niečo pozitívne a pekné? Určite vás tieto milé slová zahriali a cítili ste sa šťastne.

            Spoločne so žiakmi sme sa v dnešný deň rozhodli šíriť dobro prostredníctvom komplimentov. Vysvetlili sme si ich význam a aby sme si všímali na ľuďoch aj to dobré a pekné. Deti si vyskúšali vyjadriť kompliment navzájom vo dvojiciach a pocítili na vlastnej koži, že dobro je stále medzi nami. Spoločnými silami sme si na hodinách výtvarnej výchovy vytvorili plagát, na ktorom sme vyjadrili dúhu z farebných srdiečok ako symbol nádeje a spolupatričnosti, slniečko ako symbol radosti z pochvaly a povzbudenia.  Na obláčiky napísali rôzne komplimenty.

            Rozdávajme srdečné slová pri každej príležitosti. Začnime už dnes. Buďme preto všímaví na to dobré, čo je v ľuďoch a nezabudnime im to povedať nielen v dnešný deň ale aj stále.

            PhDr. P. Džerengová a  žiaci z 2.A a 2.C triedy

          • Naša škola bola úspešná v projekte „ČÍTAME PRE RADOSŤ“

          • „Ak neradi čítate, tak ste len nenašli tú správnu knihu.“ – J.K.Rowling

            Naši učitelia si uvedomujú pravdivosť tohto tvrdenia, preto sa snažia deťom ponúknuť čo najviac možností objaviť krásu sveta kníh.

            "Čítame pre radosť" bola výzva MŠVVaŠ SR zameraná vytvorenie a zveľadenie triednych knižníc. Prostredníctvom kníh chceme posilniť pozitívny vzťah ku knihám a budovať čitateľské sebavedomie a zručnosti každého dieťaťa. Kniha v akejkoľvek podobe umožní deťom hľadať tam zážitok a zmysluplne strávený čas a naučiť ich

            Vďaka projektu naša škola získala spolu 1000 eur na nákup kníh pre žiakov 1. stupňa, ktoré sme využili na rozšírenie našich triednych knižníc.

            Účelom výzvy je posilnenie pozitívneho vzťahu ku knihám a čítaniu a budovanie čitateľského sebavedomia  u detí a mladších žiakov, pričom hlavným cieľom je zriadiť alebo doplniť triedne knižnice. ĎAKUJEME za túto možnosť!

             

          • Učíme sa hravo, nápadito a tvorivo

          • Hovorí sa, že lepšie raz vidieť, ako 100-krát počuť. Žiaci 6. ročníka pri učive o bunke dostali zadanie vytvoriť model bunky. Zhostili sa tejto úlohy ozaj bravúrne a z rôznych materiálov vyrobili modely  rastlinnej a živočíšnej bunky, ktoré im pomohli lepšie zvládnuť náročné učivo. Využili tak teoretické poznatky, ktoré spojili so svojou zručnosťou a nápaditosťou.

          • Naši žiaci sa počas hodín telesnej a športovej výchovy korčuľujú na "ŽINGORKE"

          • Telesná výchova na základnej škole nemusí byť vždy len o trávení času v telocvični. Ak je vonku priaznivé počasie, deti môžu športovať na čerstvom vzduchu. A to nielen v letných ale aj v zimných mesiacoch. 

            Korčuľovanie je všestranným športom, ktorý vyžaduje koordináciu, silu, obratnosť, flexibilitu, vytrvalosť, ale aj zmysel pre hudbu a tanec. Ovzdušie na našej ľadovej ploche je bezprašné, preto je vhodné aj pre alergikov, či astmatikov. Pohybom v chladnom prostredí sa dieťa otužuje a zvyšuje kapacitu pľúc. Práve pre tieto vlastnosti je jedným z najvhodnejších druhov telesných cvičení pre deti.

            Pravidelný pohyb v chladnom a vlhkom prostredí: otužuje a podporuje imunitný systém, vhodne stimuluje dýchací aparát, a preto uľahčuje dýchanie, priaznivo pôsobí pri dýchacích problémoch a alergiách

            Korčuľovanie na ľade tiež podporuje správne držanie tela, koordináciu, rozvoj sily a pohyblivosť. Ide o systém rovnovážnych cvičení, ktoré pozitívne ovplyvňujú svalové disbalancie a vestibulárny aparát.

            Korčuľovanie je nielen základom pre dva najpopulárnejšie zimné športy - hokej a krasokorčuľovanie, ale aj jednou zo základných lokomócií, ktoré by deti mali zvládnuť v rannom detstve.

            A preto využívame v rámci telesnej a športovej výchovy ľadovú plochu neďaleko našej školy (na "ŽINGORKE"), kde učíme žiakov správnu techniku korčuľovania: korčuľovania vpred – na dvoch nohách, na jednej nohe, prekladanie, korčuľovania vzad – na dvoch nohách, na jednej nohe, prekladanie, brzdenie vpred a vzad, obraty, rôzne hry a súťaže. Naším cieľom je, aby sa žiaci - začiatočníci naučili korčuľovať a žiaci, ktorí už ovládajú techniku korčuľovania, aby sa zdokonalili. Takmer všetci  žiaci  majú radosť z pohybu, na tvárach im žiari dobrá nálada. Ich úsmevy hovoria za všetko.

            Touto cestou sa chceme poďakovať zriaďovateľovi mesta Spišská Belá za sprístupnenie ľadovej plochy počas celého vyučovania a všetkým zamestnancom, ktorí sa podieľajú na organizácii a úprave ľadovej plochy. ĎAKUJEME.

          • 19 notebookov pre našich pedagogických zamestnancov

          • Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky ako sprostredkovateľský orgán operačného programu Ľudské zdroje vyhlásilo ešte v roku 2021 výzvu pre národný projekt s názvom: Zmiernenie dopadu pandémie ochorenia COVID-19 na vzdelávací proces na druhom stupni základných škôl vrátane zlepšenia dostupnosti vzdelávania.

            Digitálne vybavenie je hlavnou aktivitou národných projektov edIT 1 a edIT 2. V rámci aktivity sa zabezpečujú notebooky a konvertibilné zariadenia aj pre pedagogických a odborných zamestnancov. Národný projekt edIT je "potrebné chápať ako kompenzačný krok reagujúci na pandémiu, ktorý berie do úvahy ďalšie možné prerušenie vyučovania v školách". Zároveň je to podľa ministerstva aj krok v rámci celkového prispôsobovania sa výchovno-vzdelávacieho procesu aktuálnym potrebám vo vzdelávaní, a to najmä podporou rozvoja digitálnych zručností žiakov a učiteľov a postupného nástupu hybridného vzdelávania. 

            Na základe tejto výzvy sme mali možnosť požiadať o digitálne vybavenie pre všetkých našich pedagogických zamestnancov na 2. stupni. Začiatok výzvy bol síce už v roku 2021, no žiadané notebooky nám prišli až pred nedávnom. V rámci tohto projektu sme teda získali 19 notebookov, ktoré sme odovzdali našim zamestnancom. Budú im slúžiť na prípravu a realizáciu vyučovacích hodín, prezentácií, projektov, testov a iných materiálov vo výchovno-vzdelávacom procese, ale aj mimo neho. ĎAKUJEME!