• Ženská osobnosť v astronómii

          • Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien a dievčat vo vede (11. februára) vyhlásil Astronomický ústav SAV, v. v. i., súťaž Ženská osobnosť v astronómii. Súťaž bola určená pre žiakov 2. stupňa základných škôl a osemročných gymnázií. Podmienkou účasti v súťaži bolo vypracovanie projektu o ženskej osobnosti v astronómii, ktorý musia účastníci doručiť (e-mailom alebo poštou) na Astronomický ústav SAV.

            Výsledky súťaže vyhlásili organizátori 10. apríla 2024.

            Naše žiačky 7. ročníka Ema Kantorová, Ela Klimeková, Alexandra LenďákováMia Repelová získali so svojím projektom o Ľudmile Pajdušákovej krásne 3. miesto. Žiačky ako výhru získali večerné pozorovanie v observatóriu v Starej Lesnej. 

            Gratulujeme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy. Ďakujeme aj pani učiteľke Mgr. Adriane Šimšajovej za prípravu a prihlásenie žiačok do tejto súťaže.

          • Skrášľujeme okolie školy

          • Na hodinách technickej výchovy sa učíme ako používať  a zručne zaobchádzať s náradím. Teraz na jar začína práca na pozemku. Dnes sme si vyskúšali pracovné náradie, ktoré sa bežne používa pri práci so zemou. Aby práca mala zmysel a úžitok, vybrali sme sa upraviť okolie pri dielni. Už na minulej hodine sme priestory vyčistili od lístia a neporiadku po zime. Teraz sme si doviezli zem. Lopaty, hrable a chuť nám pomohli. Veru sme sa aj poriadne zapotili. Výsledok sa dostaví časom, až sa posiata tráva zazelená. Pochvala patrí chlapcom z triedy 5.A.  Cieľ našej hodiny bol splnený. Každý si vyskúšal a naučil sa ako šikovne, opatrne a bezpečne zaobchádzať s náradím. Aj dnes sme urobili niečo pre našu zelenú planétu.

            PaedDr. Marta Vlachová 

          • Pytagoriáda - okresné kolo (P3, P4 a P7)

          • Dňa 9.4.2024 v Kežmarku prebehlo okresné kolo Pytagoriády, na ktorom samozrejme nechýbali ani naši žiaci tretieho, štvrtého a siedmeho ročníka. Najlepšie v tejto súťaži obstála Natalia Ann McArthur z 3.A triedy, ktorá sa umiestnila vo svojej kategórii na 6. miestestala sa úspešnou riešiteľkou. Úspešným riešiteľom sa okrem nej stal ešte Kristián Vdovjak z 3.B triedy.

            Úspešným riešiteľom v 7. ročníku sa stal Dávid Kovalčík a poďakovanie patrí aj Alexandre Lenďakovej a Mii Repelovej za účasť.

            Všetkým súťažiacim ďakujeme za reprezentáciu školy a blahoželáme k výsledkom!

          • Okresné kolo geografickej olympiády

          • V utorok 12. marca sa v Kežmarku na ZŠ s MŠ Nižná brána uskutočnilo okresné kolo geografickej olympiády. Našu školu reprezentovalo 9 žiakov zo všetkých kategórií, pričom siedmi z nich boli úspešní riešitelia - Zoran Grivalský, Viktória Mosorjaková, Barbora Olekšáková, Mia Repelová, Dávid Kovalčík, Róbert Kučera, Šimon Matava. Blahoželáme a prajeme veľa úspechov aj do ďalších školských rokov. 

          • Fyzikálna olympiáda - postup na krajské kolo

          • Fyzika je nádherná veda plná zaujímavého odhaľovania podstaty vecí a javov okolo nás, avšak riešenie fyzikálnej olympiády si vyžaduje viac ako nadšenie.

            Janko Zamkovský z 9.B sa do zložitých, mnohokrát až stredoškolských úloh s vervou pustil, s pani učiteľkou Adrianou Šimšajovou trénoval a trénoval, až sa mu podarilo vybojovať krásne 2. miesto na okresnom kole a postúpiť do krajského kola.

            Janko, držíme ti všetci palce. 

          • Zápis do 1. ročníka

          • Vážení rodičia budúcich prváčikov!

            Opäť je tu obdobie, kedy sa  rozhodujete, ktorá základná škola bude pre Vaše dieťa tá správna. Ktorá im vytvorí príjemnú atmosféru, ponúkne tvorivé humánne prostredie, dobré priestorové vybavenie, moderné pomôcky, profesionálny prístup učiteľov, zaujímavé mimoškolské aktivity, možnosť pracovať s najmodernejšou didaktickou technikou, učiť sa cudzie jazyky a pod. Naša škola Vám tieto možnosti ponúka.

            Do základnej školy musí rodič v uvedenom termíne zapísať každé dieťa, ktoré do 31. augusta 2024 dovŕši 6. rok veku (vrátane dieťaťa, ktorému bol „odložený začiatok plnenia povinnej šk. dochádzky“).

             

            AKO ZAPÍSAŤ DIEŤA NA PLNENIE POVINNEJ ŠKOLSKEJ DOCHÁDZKY

            V tomto školskom roku bude zápis prebiehať s osobnou účasťou zákonného zástupcu  a dieťaťa, ktoré nastúpi do 1. ročníka.

            Prihlášku možno podať:

            - v listinnej podobe (Príloha č. 1) s podpisom oboch zákonných zástupcov, alebo

            - elektronicky - Nájdete ju v hornom menu na webovej stránke školy v záložke „Elektronická prihláška“, alebo kliknutím na tento odkaz: https://zsstefsbela.edupage.org/register/ – vyplniť ju môžete v termíne od 18.03. do 01.04.2024.

            Aj po vyplnení elektronickej prihlášky je prítomnosť zákonného zástupcu a dieťaťa na zápise žiaduca. Po vypísaní prihlášky Vám program vygeneruje kód formulára - ten si niekde poznačte v prípade neskoršej opravy. Neoddeliteľnou súčasťou elektronickej prihlášky je v takom prípade tlačivo s podpismi oboch zákonných zástupcov (Príloha č. 2), ktoré  musíte vyplniť, vytlačiť a priniesť podpísané oboma zákonnými zástupcami!

            V prípade, že zákonný zástupca nemá možnosť vyplniť elektronickú prihlášku a jednu z príloh k zápisu, môže si ich prevziať na vrátnici školy od 18.03.2024 alebo ich vyplní  osobne na zápise.

            Zápis sa uskutoční v termíne 02.04. (utorok) a 03.04.2024 (streda) v čase od 14:30 do 17:30 hod. v priestoroch školy (hlavná budova školy na Štefánikovej 19).

            Na zápis je potrebné priniesť aj:

               a) občiansky preukaz zákonného zástupcu

               b) kópiu rodného listu dieťaťa

               c) preukaz poistenca dieťaťa

               d) 15,-€ na balík zošitov pre prvákov

             

            PODPISY ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCOV

            Podľa § 144a ods. 1 školského zákona na podaniach týkajúcich sa výchovy a vzdelávania, v ktorých sa rozhoduje v správnom konaní, teda aj na prihláške, sa vyžaduje podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa.

            Podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa sa nevyžaduje, ak:

            • jednému z rodičov bol obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, ak jeden z rodičov bol pozbavený výkonu rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, alebo ak spôsobilosť jedného z rodičov na právne úkony bola obmedzená (je možné preukázať napríklad neoverenou kópiou rozhodnutia súdu),

            • jeden z rodičov nie je schopný zo zdravotných dôvodov podpísať sa (je možné preukázať napríklad potvrdením od všeobecného lekára zákonného zástupcu, ktorý nie je schopný sa podpísať) alebo

            • vec neznesie odklad, zadováženie súhlasu druhého rodiča je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou a je to v najlepšom záujme dieťaťa (je možné preukázať napríklad čestným vyhlásením zákonného zástupcu (Príloha č. 3).

            • ak sa zápisu nemôžu zúčastniť obaja rodičia, prihlášku môže podpísať len jeden zákonný zástupca, ak sa obaja zákonní zástupcovia dohodli, že prihlášku podpisuje iba jeden z nich a na zápis prinesú vypísané a podpísané písomné vyhlásenie (Príloha č. 4).

             

            POKRAČOVANIE  V PLNENÍ POVINNÉHO PREDPRIMÁRNEHO VZDELÁVANIA („ODKLAD“)

            Ak zákonný zástupca uvažuje o tom, že jeho dieťa bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania je povinný o tejto skutočnosti informovať aj riaditeľa základnej školy, do ktorej dieťa zapísal. Ak riaditeľ materskej školy rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania dieťaťa, zákonný zástupca predloží príslušnej základnej školy fotokópiu rozhodnutia riaditeľa materskej školy o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania.

             

            ZÁPIS DIEŤAŤA SO ŠVVP

            Zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami doloží k prihláške aj vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, vydané na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa.  

             

            ROZHODNUTIA

            Rozhodnutia o prijatí/neprijatí na plnenie povinnej školskej dochádzky budú vydané po ukončení zápisu najneskôr do 15. júna 2024. Termín na ich prevzatie bude zverejnený na stránke našej školy.

            Prosíme rodičov o podávanie prihlášok elektronickou formou, v prípade  technických problémov v listinnej podobe. Ďakujeme.

             

            Tešíme sa na VÁS a na VAŠE deti!             

                                                                                                             PaedDr. Ľudovít Gumulák

                                                                                                                       riaditeľ školy

             

          • Literárna exkurzia – Košice

          • Dňa 27. marca 2024 sa žiaci 7.A a 7.B zúčastnili literárnej exkurzie do Košíc. V budove Historickej radnice si žiaci pozreli divadelné predstavenie „Reparát z povinného čítania.“  Herci Adela Mojžišová, Jakub Ružička a Štefan Martinovič previedli žiakov povinným čítaním. Predstavili im diela od starovekých autorov až po literatúru národného obrodenia. Žiakov vtiahli do deja vďaka spevu, rapovaniu, tancu, hrania hokeja, chatovaniu a jednotlivé scénky dopĺňali vtipnými komentármi. Po skončení predstavenia sa žiaci v dobrej nálade vybrali na prehliadku historického centra Košíc. Unavení, ale plní kultúrno-historických zážitkov a vedomostí z analýzy literárnych diel opäť zasadnú do školských lavíc.

          • Po stopách našich predkov - Veľká noc

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Po stopách našich predkov - Veľká noc.

            Dňa 26.3.2024 sme sa opäť vybrali po stopách našich predkov Belančanov, dnes na tému Veľká noc. Skúmali sme, ako žili, ako sa pripravovali na veľkonočné obdobie pred 100 rokmi. Výstavka s prednáškou bola zameraná na 3 obdobia: Veľká noc jari, Jar života a Náboženský život evanjelikov a katolíkov počas jednotlivých dní počas Veľkej noci.

            Belančania v tomto období, teda v marci, mali ešte stále veľa snehu. Pôda bola zamrznutá. Gazdovia upratovali dvor, vyvážali počas zimy nazbieraný hnoj. Opravovali náradie, vozy, pokovovali kone, robili prípravné práce pre príchod novo vyliahnutých zvierat. Rúbali drevo a chystali potravu pre zvieratá, plietli korbáče, aby všetko počas sviatkov bolo pripravené. Gazdinky upratovali dom, vyšívali obrusy, vyrábali ozdoby, piekli kysnuté koláče, medovníky, pripravovali jedlá na svätenie do košíka a iné. Na spoločných belianskych trhoch kupovali zvieratá na veľkonočnú zabíjačku, ale aj mladé na chov, plátno, potraviny a všetko, čo bolo spojené s chodom domácnosti. Náboženský život bol aktívny.

            Ľud sa zúčastňoval na náboženských veľkonočných obradoch. Zmierili sa rozhádané rodiny, vysporiadali sa susedské spory a spoločne vykonávali krížovú cestu. V domácnostiach mali vyčlenený kút pre rozjímanie. Obsahoval Sväté písmo, sviecu a kríž. Sviatky sa začali Zeleným štvrtkom, dodržiaval sa pôst. Varili sa pôstne jedlá. Spievali sa Pašie. Vo Veľký piatok sa okolo kostola konala krížová cesta a po západe slnka v kostole obrady. V Bielu sobotu sa posväcovali jedlá okolo kostola a večer vyvrcholili veľkonočné obrady. Vo Veľkonočnú nedeľu sa vzájomne navštevovali celé rodiny. Veľkonočný pondelok patril kúpačom. Chodili za spevu, sprievodu hudobných nástrojov s vedrami vody po meste a oblievali dievčence, ženy. Výslužku, ako varené vajíčka, klobásy, slaninky, údeniny a kysnuté koláče s pálenkou zbierali na spoločnú večernú zábavu. Život bol pestrý a veselý. Ukázali sme si zachované predmety. Dnes sa v mnohých rodinách stále zachovávajú niektoré tradície.

            Aj takáto spestrená výstavka je dobrým začiatkom našej Veľkej noci. Je len na nás, ako ju prežijeme.

            Prajeme všetkým pokojné prežitie veľkonočných sviatkov.

            PaedDr. Marta Vlachová

          • Marec - mesiac knihy

          • „Existuje veľa ciest, ako obohatiť detský svet. Láska ku knihám je tou najlepšou zo všetkých.“– Jacqueline Kennedy

            Mesiac marec už roky spájame s KNIHOU. Od nepamäti patrí KNIHA medzi neodmysliteľných spoločníkov všetkých ľudí. Tieto myšlienky vštepujeme deťom od 1. ročníka a snažíme sa vhodnými aktivitami vzbudiť u detí záujem o knihy.

            Deti mali v tomto mesiaci možnosť doniesť si svoje obľúbené knihy do školy. Besedovali sme o nich a deti rozprávali z ich obsahu a o hrdinoch v nich. Pri tejto príležitosti sme navštívili aj našu Mestskú knižnicu, v ktorej sa nachádza tiež veľa krásnych a poučných kníh. Zúčastnili sme sa burzy kníh, kde si deti mohli kúpiť použité knihy a tak obohatiť svoje domáce knižné poličky. Absolvovali sme Noc s Andersenom či vyhodnotili čitateľskú súťaž Štefánikov knihomoľ. Ešte v októbri sme v rámci česko-slovenského projektu vyrábali záložky do kníh našej partnerskej škole v Českej republike.

            Či už deti patria k pravidelným alebo príležitostným čitateľom, učíme ich knihy čítať s láskou.

          • Marcové tvorivé čítanie v 2.A

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Marcové tvorivé čítanie v 2.A.

            Dom bez kníh je ako miestnosť bez okien.”

            Horace Mann

            Knihy sú bránou do sveta poznania. Ako je už všetkým známe, mesiac marec je mesiacom kníh. Málokto ale tuší, prečo je to tak. Dňa 10.3.1796 sa narodil Matej Hrebenda Hačavský, na počesť ktorého je už od roku 1955 v bývalom Československu marec považovaný za mesiac knihy. Za svoj život sa výrazne pričinil o popularizáciu kníh a vybudovanie knižníc. Často hovorieval: „Nemám nič, nežiadam nič.“ Pri svojej slepote videl oveľa viac ako mnohí cez veľké okuliare. Knihy videl srdcom, nie očami. Jeho meno dnes nesú Knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči a Knižnica Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote. Hrebendov život nielen začal, ale i skončil v marci.

            V mesiaci knihy sme si v našej triede pripravili zaujímavé čitateľské aktivity. Žiaci si vypracovali projekty o ich najobľúbenejšom  rozprávkovom alebo filmovom hrdinovi. Spoločne sme sa tak preniesli do sveta rozprávok či už tých v knižnej podobe, ale dokonca aj tých zo strieborného plátna (filmu). Každý zo žiakov svojho hrdinu predstavil, napr. jeho super vlastnosti, zdôvodnil výber, nakreslil ho a potom sme si prečítali aj úryvky z kníh, ktoré priniesli. Stretli sme sa tak s Machom a Šebestovou, Zlatovláskou, Spidermanom, Sonicom, myškou Minnie, SpongeBobom, bábikou Barbie, Zuzankou a špuntíkom, Sárkou a jej zajačikom, Julinkou, malou zverolekárkou... Najviac zaujal vodný muž Aquaman od Martina Vaverčáka, ktorého stvárnil na veľkom výkrese s podmorskou tematikou.

            Začali sme knihou a pokračovali a zahrali sa na malých divadelníkov. Zdramatizovali sme si rozprávku o Stratenej rukavičke. Vyrobili si makety zvierat, veľkú rukavičku a rozdelili úlohy rozprávača a dialógy. Snažili sme sa rozvíjať zážitkové učenie prostredníctvom hry a spoločnú spoluprácu.

            Začali sme síce knihou, no knihou nekončíme, ale určite budeme pokračovať, či už je to prostredníctvom knižiek zo školskej knižnice, ale aj ďalšími zaujímavými aktivitami v tomto školskom roku.

                        Nabudúce, keď budete listovať stránkami knihy, nečítajte iba očami – čítajte hlavne srdcom.    

            PhDr. Petra Džerengová, žiaci z 2. A

          • Projekt - činnosť sopky

          • Niekedy sa naši žiaci pochvália naozaj pekným projektom na tému, ktorá ich na hodine zaujme. Žiačky 4.B triedy si na hodinu vlastivedy pripravili projekt činnosti sopky.

            Predstavujeme vám prácu Márii Čižikovej a Lujzy Majerovej.

            Mgr. Miroslav Burdíček 

          • Noc s Andersenom

          • Dňa 22.3.2024 sa uskutočnila v našej škole skrátená Noc s Andersenom. Je to jedna z akcií, ktorá vyšla z iniciatívy českých knižníc ešte v roku 2000 a je zameraná na podporu čítania u detí, na poukázanie toho, aké dobrodružné môže byť čítanie.

            Deti z 3.A triedy mali pred sebou 4 hodiny učenia sa, plnenia úloh, čítania, hier a relaxácie. Deti sa najskôr prostredníctvom prezentácie zoznámili so životom a dielom Hansa Christiana Andersena. Potom sa rozdelili do tímov a svoje čerstvo nadobudnuté vedomosti si preverili v kvíze KAHOOT. Pre mimoriadny úspech tohto kvízu sme pridali zopár otázok a zahrali sme si ho ešte raz. Opakovane v tomto kvíze vyhrala dvojica Sofinka Paľonderová a Natalka McArthur, pretože veľmi pozorne sledovali celú prezentáciu a naša Sofi nelenila a už vopred sa čo to o živote a diele H. Ch. Andersena naučila. Neskôr sme čítali rozprávky H. Ch. Andersena, písali pohľadnice, plnili úlohy a pátrali v tmavej škole len za pomoci čeloviek a bateriek po skrytých papierikoch s názvami Andersenových rozprávok. Tmavými chodbami školy sa rozliehal  úprimný smiech i pišťanie, ktoré vyplynuli z nefalšovanej radosti po nájdení pokladu. Najväčším zážitkom našich tretiakov bola určite práve táto večerná pátračka po škole. Každý účastník si z našej školy odniesol Pamätný list za absolvovanie tejto akcie a určite i veľa zážitkov zo spoločne strávených chvíľ.

            Poďakovanie patrí všetkým rodičom, ktorí boli ústretoví a zabezpečili pre deti občerstvenie a napiekli koláče. Nepodarilo sa nám  zrealizovať všetky pripravené aktivity, takže niektoré nápady sme si nechali do budúcna. Dúfame, že sa pri tejto veľmi vydarenej akcii stretneme opäť o rok.

            Tr. učiteľka 3.A triedy Katarína Čížiková

          • 21. MAREC - SVETOVÝ DEŇ DOWNOVHO SYNDRÓMU

          • Od roku 2012 sa každoročne v tento deň šíri povedomie o Downovom syndróme a s ním spojená tzv. ,,PONOŽKOVÁ VÝZVA“. Do tejto výzvy sa zapojili aj žiaci 2.A, 2.C a 3.A triedy, ktorí si v tento deň obuli dve rozdielne ponožky. Prečo si v tento deň obúvame rozdielne ponožky? Ponožky boli symbolicky vybrané preto, lebo pri troche fantázie pripomína ich tvar chromozómy. V tento deň si preto na každú nohu obúvame ponožky, ktoré na prvý pohľad spolu nesúvisia - líšia sa farbou, vzorom či veľkosťou. Tým dávame najavo, že si uvedomujeme odlišnosť týchto ľudí, ale aj to, že ich podporujeme a ich inakosť chápeme. Preto nezabúdajme: BYŤ ODLIŠNÝ JE NORMÁLNE! :)

          • Príprava na Veľkú noc

          • Veľká noc sa nám blíži. Príprava naberá na sile.  Aj chlapci zo 6.B sa svedomito pripravujú. Dnes si na hodine technickej výchovy vyrobili korbáč. Dodržiavanie tradícií je správne. Preto už dnes uplietli korbáč. Vo veľkonočný pondelok smelo pôjdu s korbáčom v ruke okúpať svoje spolužiačky, ktoré im za odmenu priviažu farebnú stužku. Čím viac stužiek, tým lepší veľkonočný šibač. Ešte natrénovať veršovanky a Veľká noc môže prísť.

            PaedDr. Marta Vlachová