Pri tejto príležitosti sme si deň pred týmto výročím uctili pamiatku tragickej smrti M. R. Štefánika. Poslanie a význam veľkosti M. R. Štefánika pre náš národ vyslovil vo svojom krátkom príhovore riaditeľ školy PaedDr. Ľudovít Gumulák, ktorý následne položil veniec k pamätníku M. R. Štefánika.
Ďakujeme všetkým prítomným pedagógom a žiakom našej školy, ktorí sa zúčastnili tohto pietneho aktu.
Sme hrdí, že práve naša škola nesie meno Milana Rastislava Štefánika...
Za necelých 39 rokov stihol Milan Rastislav Štefánik prežiť niekoľko plnohodnotných životov. Stal sa významným astronómom, cestovateľom, vojenským pilotom, francúzskym generálom, ale predovšetkým spoluzakladateľom prvého československého štátu. Svoje etické a mravné krédo i lásku k svojmu národu zhrnul do troch slov, „veriť – milovať – pracovať“.
Na Slovensku si 4.5.2024 pripomíname 105. výročie tragického úmrtia jednej z najvýznamnejších osobností novodobých dejín a osobnosť svetového formátu – Milana Rastislava Štefánika.
Uznávaný astronóm, vedec, politik, diplomat, generál francúzskej armády a spoluzakladateľ československého štátu. Trval na československej jednote vzhľadom na vtedajšiu situáciu Slovákov v Uhorsku a na vojnové ciele veľmocí. Štefánik vďaka svojmu spoločenskému vplyvu mal najväčšiu zásluhu na formovaní československého zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny. Z postu francúzskeho generála a neskoršieho československého ministra vojny reorganizoval československé jednotky na Sibíri.
Dosiahol výnimočné výsledky vo všetkých oblastiach, ktorým sa venoval. Za svoj krátky život urobil veľa pre Slovensko a Slovákov. Tragicky zahynul pri leteckej havárii 4. mája 1919 v Ivanke pri Bratislave pri návrate do vlasti.
V Pamätnej izbe M. R. Štefánika v Ivanke pri Dunaji nájdete mnohé útržky z jeho neuveriteľného života.
Havária lietadla sa precízne nevyšetrila a úplne nevysvetlila. Po roku 1920 začal pribúdať počet pamätníkov M. R. Štefánika doma i vo svete. Na Slovensku ich máme približne 80 a vo svete okolo 30 sôch. Okrem pomníkov, pamätníkov a pamätných tabúľ jeho meno nesú kultúrne stánky, školy, námestia, ulice, parky. Je priblížený v literárnych, filmových a hudobných dielach; jeho podobizeň je nielen na obrazoch, ale aj na známkach, medailách, bankovkách, odznakoch.
Citáty M. R. Štefánika:
“Veriť, milovať, pracovať.”
“Ja sa prebijem, lebo sa prebiť chcem.”
“Kto si myslí, že mu slobodu druhí vybojujú, ten jej nie je hoden.”
“Pravde veriť, pravdu žiť a pravdu brániť.”
“Prekážky treba rozbiť, a nie sa im poddávať.”
“Pre ľudí pevného predsavzatia a vytrvalosti niet nemožnosti.”
“Dokiaľ dýcham, dúfam.
Národu sa nedáva, len žobrákovi, národu sa treba obetovať.”