• Dopravná výchova potešila nejedného žiaka

• ​​​​​​

Aj v tomto školskom roku sme zorganizovali pre žiakov 1. stupňa zaujímavú a poučnú akciu zameranú na pravidlá cestnej premávky.

Dopravná výchova je jednou z foriem prevencie i znalosti dopravných predpisov a bezpečného správania sa v rôznych dopravných situáciách. Žiaci sa stávajú súčasťou cestnej premávky ako chodci, kolobežkári, korčuliari na kolieskových korčuliach, cyklisti, či ako cestujúci v hromadnej alebo osobnej doprave.

Aktivitou, ktorú realizujeme dvakrát v školskom roku, získavajú žiaci základné elementárne poznatky, zručnosti, návyky a postoje v pravidlách cestnej premávky ako chodci, ale ako aj cyklisti, či kolobežkári. Chôdza po ceste, po chodníku, cez križovatku, priechod pre chodcov, po krajnici, prechádzanie cez cestu mimo priechodu, samostatne aj skupina, správne oblečenie  a označenie, znalosti dopravného značenia, ako aj jazda na bicykli a kolobežke boli základnými témami teoretickej a praktickej časti.

Cieľom dopravnej výchovy je:

• osvojiť si zásady bezpečného správania sa v cestnej premávke ako chodec a cestujúci,
            • pochopiť význam dopravných značiek a signalizačných zariadení,
            • naučiť sa pozorovať okolie a vyhodnocovať dopravné situácie z hľadiska bezpečnosti,
            • pochopiť funkciu dopravných prostriedkov v živote človeka,
            • uplatňovať zásady bezpečného správania sa v cestnej premávke a to ako chodec, korčuliar, cyklista,
            • pozorovať svoje okolie, vyhodnocovať situáciu z hľadiska bezpečnosti a aplikovať návyky bezpečného správania sa v cestnej premávke v praktickom živote,
            • schopnosť zvládnuť techniku chôdze a jazdy na bicykli.

Za spoluprácu a realizáciu dopravnej výchovy na našej škole ďakujeme Mestskej polícii Vysoké Tatry.

• Workshop s detskou psychologičkou Mgr. Máriou Tóthovou Šimčákovou

• Dňa 26.9.2019 nás navštívila detská psychologička Mgr. Mária Tóthová Šimčáková, ktorá v troch triedach našej školy priblížila a poukázala na:

• nástrahy online sveta
            • závislosti na internete
            • kyberšikanu a nevhodné správanie detí a mládeže
            • internet a zábavu na ňom (hry, videá)
            • ochranu a súkromie, či anonymitu
            • vzájomnú komunikáciu mladých na internete
            • návody na riešenie prípadných problémov v školách

Žiakov táto návšteva milo prekvapila, témy ich zaujali, počas aktivity  boli aktívni, zapájali sa do rozhovoru, riešili svoje problémy, pýtali sa, hľadali možnosti a riešenia. Určite im táto návšteva dala veľa a pevne veríme, že si z tohto workshopu odnesú nejaké poznanie a isté skúseností.

Touto cestou sa chceme poďakovať nielen pani psychologičke, ale aj občianskemu združeniu Expression za zabezpečenie a realizáciu tejto aktivity.

Milí rodičia, ak máte záujem poznať užitočné tipy, ako naučiť deti správať sa vhodne na internete a pracovať s rôznymi informáciami, prečítajte si aj to, ako môžete zvýšiť bezpečnosť svojich detí na maximum na stránke: https://www.detinanete.sk/

• Cvičenia v prírode v areáli našej školy

• Dňa 20.9.2019 sa na našom školskom dvore uskutočnili cvičenia v prírode pre 1. stupeň, ktoré boli zamerané na tímovú spoluprácu.  Žiaci si prešli  10 stanovišťami zameranými na rôzne aktivity, ktoré skúšali ich vytrvalosť, trpezlivosť, spoluprácu, láskavosť, ale tiež povzbudenie  či dôveru. Počas „skladania skúšok“  im prekážal vlk samotár, ktorý sa snažil prekaziť ich tímovú prácu, a tak ich ako triedu rozdeliť.  Žiaci však všetkými skúškami prešli a keď vlk po únavnom dni zaspal, podarilo sa im získať poklad, ktorým bola sladká odmena a list, ktorý im pripomínal, že najväčším pokladom, ktorý majú, sú oni sami, je ich trieda, ich tím a je veľmi dôležité, aby sa naučili spolupracovať.

Realizátorom tejto aktivity bol pracovník s mládežou v spolupráci s občianskym združením Expression. ĎAKUJEME.

• Plenárna schôdza rodičovského združenia

• Vážení rodičia, dovoľujeme si Vás pozvať na plenárnu schôdzu rodičovského združenia, ktorá sa uskutoční dňa 17.09.2019 o 16:00 hod. vo vestibule hlavnej budovy školy.

• Opäť v škole

(Elena Čepčeková)

Stíchlo pole, zavial vietor,

škola brány otvára.

Všetkých žiakov veľkých, malých,

do náručia zvoláva.

Vôňu poľa, šelest lesov

nesieme si v pamäti.

Teraz zas nám do lavice

jasné slnko zasvieti.

A pre pánov učiteľov

pozdrav z našej záhradky.

To sú kvietky, čo sme z jari

sami siali na hriadky.

Zazvoň krajom, naša pieseň,

nech zvie mesto, dedina,

že pre všetky šťastné deti

školský rok sa začína.

• Súťaž pokračuje aj v tomto školskom roku

• SÚŤAŽ!!! "ŠTEFÁNIKOV VŠEVEDKO"

Základná škola M. R. Štefánika, Štefánikova 19, Spišská Belá

Bicykle Kostka

vyhlasujú súťaž pre žiakov školy o bicykel kolobežku

Štefánikov vševedko

Kto môže ceny získať?

Ten žiak, ktorý počas celého školského roka nazbiera najviac bodov vo svojej kategórii. Kolobežku získa najaktívnejší žiak prvého stupňa, bicykel žiak druhého stupňa.

Podmienky súťaže

Zbierajte body v školských, okresných, krajských a celoslovenských vedomostných a športových súťažiach a získajte svoju vytúženú cenu, ktorou precestujete svet. Body sa pripisujú za umiestnenie, ale aj za úspešné riešiteľstvo či účasť, prospech a príkladné správanie. Body môžete získať aj svojou aktivitou a kreativitou pri tvorbe programov školských akcií.

Každú aktivitu pre školu či súťaž, do ktorej ste sa zapojili, nahláste svojmu triednemu učiteľovi a koordinátori súťaže vám pripíšu body podľa bodovacej tabuľky zverejnenej na nástenke. Každý štvrťrok sa rebríček prvej desiatky najlepších zverejní na nástenke.

Ukážte teda, čo vo vás je! Držíme palce!

Vyhodnotenie súťaže a odovzdanie cien sa uskutoční 26. júna 2020.

Ďakujeme firme Bicykle Kostka za poskytnuté ceny