Na pozvanie poslankyne Európskeho parlamentu Miriam Lexmann vycestovali na trojdňovú exkurziu (12.3. – 16.3.2023) do Štrasburgu traja naši žiaci Diana Červená, Viktória Gregorová a Tomáš Šleboda v sprievode riaditeľa školy PaedDr. Ľudovíta Gumuláka.
Cesta sa zdala byť náročná, približne 16 hodín, ale s dobrou partiou to ubehlo celkom rýchlo. Naša trasa viedla cez Českú republiku a Nemecko do Francúzska (Štrasburgu).
Štrasburg je mesto nachádzajúce sa na východe Francúzska, na ľavom brehu Rýna. Jeho aglomerácia zahŕňa na ľavej strane Rýna mestskú časť Štrasburgu a na pravej strane mesto Kehl v Nemecku. Mesto je sídlom Rady Európy, Európskeho parlamentu a Európskeho súdu pre ľudské práva.
Exkurzia nám dala a ukázala veľmi veľa. Dostali sme sa na miesta, ktoré za svoj život naživo nevidelo veľmi veľa ľudí. Preto sme veľmi vďační za túto skúsenosť a nezabudnuteľné zážitky.
Po príchode do Štrasburgu sme sa so skúseným sprievodcom, pánom Mgr. Františkom Chrzanom, prešli jeho ulicami. Mali sme možnosť vidieť gotickú katedrálu Nottre Dame, najstarší dom v celom meste, veľa pamiatok a mnoho iného. Tento čas sme využili aj na nákup suvenírov pre svojich najbližších.
Podvečer sme sa presunuli do hotela Atolon Park Hotel, kde sme mali spoločnú večeru v priestoroch reštaurácie hotela s pani Miriam Lexmann, ktorá nás veľmi milo privítala a hneď po večeri sa k nám prihovorila, viedli sme spoločnú „rodinnú“ diskusiu.
Na nasledujúci deň, po veľmi chutných raňajkách (švédske stoly), bol našou zastávkou prístav v Štrasburgu, kde sme absolvovali dobrodružnú vyhliadkovú plavbu loďou, vďaka ktorej sme postupne spoznávali centrum mesta a jeho históriu. Po tradičnom štrasburskom obede v reštaurácii Flunch Strasbourg sme sa presunuli priamo do Európskeho parlamentu (EP), Parlamentária, kde sme sa stretli s europoslankyňou Miriam Lexmann, na ktorej pozvanie sa naša exkurzia konala. Mohli sme spoznať túto dôležitú inštitúciu a prehliadnuť si zaujímavo architektonicky riešené priestory. Vstupu do budovy predchádzala bezpečnostná kontrola, kde nás ochrankári skontrolovali modernými skenermi. Očarilo nás priestranné nádvorie, uprostred ktorého stojí veľká sklenená zemeguľa. Asistent europoslankyne nás zaviedol do konferenčnej miestnosti, kde sa nám už ďalej venovala pani Miriam Lexmann, ktorá nám predstavila svoje pôsobenie v Európskom parlamente. Pozreli sme si zaujímavú prezentáciu o histórii, úlohách a poslaní Európskeho parlamentu. Dostali sme priestor na naše otázky, diskusiu i vyjadrenie názorov. Ostal čas aj na naše zvedavé otázky. Pani poslankyňa nám trpezlivo odpovedala, pričom vyzdvihla aj našu snahu, aktivitu a pripravenosť. Po „rodinnej fotke“ na pódiu s vlajkami všetkých členských štátov EÚ sme smerovali do obrovskej rokovacej sály. Tu prebiehal pracovný program a my sme tak mohli nahliadnuť do rokovania poslancov Európskeho parlamentu.
Tento príjemný a na informácie a zážitky bohatý deň sa ale ešte nekončil. Boli sme totiž súčasťou vernisáže výstavy k výročiu Sviečkovej manifestácie pod záštitou pani Miriam Lexmann v spolupráci s Ústavom pamäti národa (ÚPN) pri príležitosti blížiaceho sa 35. výročia. Tvorí ju 16 dvojjazyčných panelov, ktoré vysvetľujú význam manifestácie pre dnešok. Obsahujú štatistické prehľady o demonštrantoch, zatknutých a polícii, dokumentujú komunistický systém a kontext vtedajšej éry, násilný zásah voči veriacim a príčiny sviečkovej manifestácie. Predstavuje aj hlavných organizátorov a proti nim stojace represívne zložky a štátnu moc. Sviečková manifestácia, známa aj ako Bratislavský Veľký piatok, sa v slovenských dejinách radí k medzníkom boja za demokratizáciu spoločnosti. Na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí sa v piatok 25. marca 1988 zišli tisícky ľudí so sviečkami v rukách. Na programe bola tichá manifestácia za vymenovanie katolíckych biskupov, náboženskú slobodu a dodržiavanie občianskych práv. Štátna moc reagovala násilím. EP v apríli 1988 brutálny marcový zásah komunistickej polície proti demonštrantom odsúdil. Podporil myšlienku slobody a demokracie v socialistickom Československu. Toto zhromaždenie bolo predzvesťou nežnej revolúcie zo 17. novembra 1989, ktorá viedla k pádu štyridsaťročnej totality a nástupu demokracie.
Súčasťou zájazdu boli aj priami účastníci režimu - laici, kňazi, rehoľné sestričky, ktorí nám jeden po druhom priblížili nimi prežité ťažké obdobie vtedajšieho režimu. Pri ich „zážitkoch“, či skôr životných príbehoch, nám v niektorých momentoch naskakovala na tele „husia koža“.
Ako povedala pani Miriam Lexmann, je dôležité hovoriť “o našom zápase za slobodu”, o tom, ako to vtedy prebiehalo. Európska únia by podľa nej mala podporovať v iných krajinách podobný zápas o slobodu a pomáhať ľuďom, ktorým hrozí väzenie a prenasledovanie.
A práve to by sme mali vštepovať do myslí a sŕdc našich detí, našich žiakov...
Po skončení vernisáže sme sa presunuli opäť do hotela na večeru v hotelovej reštaurácii a začali sa pomaly pripravovať na náš návrat domov. Ráno sme absolvovali posledné raňajky vo Francúzsku. Pobalili sme sa a išli aj na náš posledný nákup do nákupného centra v Štrasburgu. Hneď potom sme cestovali domov na Slovensko.
Chceme sa srdečne poďakovať za túto príležitosť, pre nás veľmi obohacujúcu skúsenosť, za možnosť nahliadnuť do významných inštitúcií, do histórie mesta Štrasburg, ale aj za inšpiráciu a motiváciu neustále pracovať na sebe. Výlet do Štrasburgu bol pre nás úžasným zážitkom. Po stretnutí s pani Miriam Lexmann sme si uvedomili, akú má dôležitú, vyčerpávajúcu, ale zároveň veľmi zaujímavú prácu. Zážitkov bolo veľa. Ostanú krásne spomienky. Prežili sme krásne tri náročné dní, na ktoré nikdy nezabudneme. V neposlednom rade sme si z výletu okrem suvenírov doniesli aj nové poznatky o EÚ, skúsenosti s prácou europoslancov, pekné zážitky, no predovšetkým uvedomenie si dôležitosti usilovného štúdia cudzích jazykov. Sme radi, že Európsky parlament umožňuje mladým ľuďom spoznávať Európsku úniu.
A čo povedať na záver? Nezostáva nám už nič iné, iba vysloviť VEĽKU VĎAKU pani europoslankyni Miriam Lexmann za jej pozvanie na návštevu Europarlamentu v Štrasburgu!
Poďakovanie patrí aj pánovi Ing. Lukášovi Hotárymu a Ing. Ľudmile Seppovej, ktorí nám pomohli sprostredkovať a zabezpečiť túto výnimočnú a na zážitky a spomienky nezabudnuteľnú exkurziu. ĎAKUJEME!!!