Pozývame Vás na imatrikuláciu prvákov, ktorá sa uskutoční dňa 25. októbra 2016 o 10:00 v kinosále mesta Spišská Belá.
Tešia sa na Vás prváci a pani učiteľky.
Pozývame Vás na imatrikuláciu prvákov, ktorá sa uskutoční dňa 25. októbra 2016 o 10:00 v kinosále mesta Spišská Belá.
Tešia sa na Vás prváci a pani učiteľky.
Do galérie Chutné maľovanie boli pridané fotografie.
Žiaci 3.A triedy sa počas týždňa HOVORME O JEDLE zapojili do výtvarnej súťaže “CHUTNÉ MAĽOVANIE“. Celý týždeň usilovne maľovali a vytvorili krásne výtvarné práce. Po skončení každej dennej témy svoje práce vyložili na magnetickú tabuľu, kde si ich všetci mohli pozrieť a zhodnotiť si navzájom svoje nápady. Výtvarná súťaž „Chutné maľovanie“ bola nielen zaujímavá, ale aj poučná. V závere súťaže získali najaktívnejší a najkreatívnejší žiaci pekné diplomy. Srdečne blahoželáme.
Žiaci 3. A triedy a tr. uč. Darina Karabová
Do galérie Čarovanie s jablkom boli pridané fotografie.
Jablko je už po stáročia liekom (skoro) na všetko. Už aj naše staré mamy vedeli, že keď sa objaví nejaká choroba pomôže – jablko a jeho vitamíny. Že vraj stačí zjesť každý deň aspoň jedno jablko a zdravie nám bude slúžiť lepšie a hlavne dlhšie.
Jeho účinky sú skutočne úžasné:
Počas týždňa „Hovorme o jedle“ sa na našej škole organizovali rôzne aktivity. V našej triede sme si pripravili zvieratká z jabĺčok. Vysvetlili sme si, prečo je dôležité jesť ovocie a aký má ovocie vplyv na naše zdravie. Čo to sme si aj povedali o semienkach chia, ktoré sú teraz také populárne a ktorými sme aj ozdobili naše jablkové výtvory. Výstavku jablkových zvieratiek si prišli pozrieť aj žiaci iných tried.
Žiaci IV.A triedy spolu s p. uč. Katarínou Čížikovou
Do galérie Súťaž o najchutnejší pokrm boli pridané fotografie.
Aj tento školský rok sa zapájame do súťaží v rámci celoslovenského projektu Hovorme o jedle. Najobľúbenejšou súťažou sa už po tretí krát stala súťaž o najchutnejší pokrm. Žiaci si usilovne pripravovali svoje pochúťky, aby prekvapili nás všetkých. Obdivuhodné boli ich nápady, kreativita a výborná chuť pokrmov, či už sladkých alebo slaných. Touto súťažou sa snažíme uvádzať žiakov do praktického života, aby vedeli nakupovať a používať slovenské kvalitné výrobky, pri nakupovaní si mohli žiaci overiť svoju finančnú gramotnosť. Súťaž sa konala v školskej jedálni a povzbudiť prišli aj rodičia a verejnosť. Po ochutnávke jedál nasledovalo hlasovanie o najchutnejší pokrm.
Po sčítaní hlasov sa výsledky dozvieme už čoskoro!
Ďakujem všetkým zúčastneným žiakom a rodičom, ktorí sa do súťaže zapojili.
Do galérie Denná téma: Tuky, cukry, soľ. Jedz, dodržiavaj pitný režim a hýb sa boli pridané fotografie.
Cukry: Sú dôležitou zložkou potravy. Nachádzajú sa bežne v potravinách a sú zdraviu prospešné. Opatrnosť je potrebná v prípade ich nadmernej konzumácie. Takýto cukor by sa mal stať len okrajovou zložkou potravy. Tam, kde je to možné je dobré ich zo stravy vynechať, respektíve nahradiť ich zdravšími variantmi, napr. vyberať čokoládu s vysokým obsahom kakaa, sušené ovocie namiesto cukríkov, a vyvarovať sa prílišnej konzumácie sladených nápojov, cukroviniek, či alkoholu.
Tuky: Sú tiež dôležitou zložkou potravy, ktorá sa bežne nachádza v potravinách, predovšetkým v mliečnych výrobkoch, mäse, olejoch, živočíšnych, či rastlinných tukoch. Problémy však môže spôsobiť ich nadmerná konzumácia, preto by mali rovnako tvoriť iba okrajovú zložku potravy.
Do galérie Denná téma: Mäso, hydina, ryby, vajcia boli pridané fotografie.
Tretie poschodie pyramídy aj mäso, mäsové výrobky, ryby, vajcia, strukoviny.
Potraviny tejto skupiny sú dôležitým zdrojom bielkovín, minerálnych látok, železa a zinku, vitamínov skupiny B. Obsahujú tiež tuky. Potraviny z tejto skupiny je nutné jesť v rozumnej miere a dávať prednosť chudému mäsu. V olejnatých rybách sú mastné kyseliny omega-3, ktoré chránia pred srdcovými ochoreniami. Sú zároveň zdrojom vitamínu D. Strukoviny a orechy sú dobrým zdrojom horčíka, ktorý je dôležizý pre zdravé zuby akosti a správne fungovanie nervového systému. Vajcia sú veľmi výživné. Bielok je v podstate čistá a plnohodnotná bielkovina (obsahuje všetky nevyhnutné aminokyseliny vo vhodnom množstve a pomere). Žĺtok je bohatý na tuky a to najmä na tzv. fosfolipidy. Vajcia obsahujú aj vitamíny (A, D, E, K, skupinu B, karotény) a minerálne látky, z ktorých je veľmi dobre využiteľné železo.
Mäso zohráva vo výžive dôležitú úlohu. Ani tu však nie je potrebné jeho konzumáciu preháňať. Je lepšie uprednostniť biele, chudé mäso, ryby a zverinu.
Mäso je významným zdrojom mnohých minerálnych látok ako je fosfor, draslík, vápnik, horčík, sodík, železo, a napr. vitamínov skupiny B.
Mali by sme dávať prednosť netučným druhom mäsa, najmä hydine (kuracie, morčacie atď.), rybaciemu, teľaciemu, jahňaciemu a králičiemu. V súčasnej dobe sa kladie veľký dôraz na hydinové mäso, ktoré je ale chudobnejšie na vitamíny a minerálne látky, a preto sa odporúča jedálniček občas obohatiť aj nemastným teľacím, jahňacím a hovädzím mäsom, ktoré je veľmi bohaté na železo, zinok a vitamíny skupiny B (niacín, B12).
Výnimočne!!! (tri výkričníky sú možno málo) by sme mali konzumovať údeniny a paštéty. Tie totiž spravidla obsahujú veľké množstvo nepotrebných nasýtených tukov, cholesterolu, soli a konzervačných látok. Pokiaľ si už predsa len chceme niektoré kúpiť, nie je šetrenie na mieste. Je lepšie kúpiť to najkvalitnejšie, napríklad šunku od kosti, šunku hydinovú alebo detskú šunku, ktorá obsahuje podstatne menej soli.
Do galérie Denná téma: Mlieko a mliečne výrobky od slovenských kravičiek boli pridané fotografie.
Mlieko je jednou z najzdravších potravín. Obsahuje významné živočíšne bielkoviny, tuk, minerálne látky, esenciálne aminokyseliny, vitamíny, stopové prvky. Dané látky sú významné pre zdravý vývoj, funkciu nervovej sústavy a celkovo priaznivo ovplyvňujú zdravie a vývoj človeka.
Mliečne bielkoviny
Mliečne bielkoviny patria medzi najdôležitejšiu nutričnú zložku mlieka. Mliečne bielkoviny obsahujú 18 z 22 známych esenciánych aminokyselín. organizmus si ich nevie vytvoriť sám a sú dôležité pre stavbu ľudského organizmu. Ich nedostatok môže spôsobiť poruchy rastu, pretože sú súčasťou hormónov a enzýmov. Denná dávka bielkovín vo forme mlieka predstavuje pre deti 1 liter mlieka.
Mliečny tuk
Mliečny tu tvoria zlúčeniny mastných kyselín, voľné mastné kyseliny, fosfolipidy, estery a ďalšie. Mastné kyseliny tvoria prevažnú časť mliečneho tuku a to až 85 %. V 1 litri plnotučného mlieka sa nachádza 30 – 40 g tuku.
Mliečny cukor
Mliečny cukor patrí medzi sacharidy a nazýva sa laktóza. Laktózu tvoria dve látky glukóza a galaktóza. Významná je tým, že je veľmi ľahko stráviteľná a tiež je výborným zdrojom energie. Energia je potrebná pre rast organizmu.
Minerálne látky
Z minerálnych látok obsahuje mlieko vápnik, fosfor, draslík, horčík, síru, sodík a chlór a v menšom množstve stopové prvky - železo, meď, kobalt, mangán, jód, zinok, fluór. Zo spomenutých látok je najdôležitejší pomer vápnika fosforu. Tieto prvky sú pre organizmus veľmi dôležité. Priaznivo ovplyvňujú stavbu kostí a zubov.
Vitamíny
Mlieko obsahuje veľa zdraviu prospešných vitamínov. Z vitamínov rozpustných v tukoch sú to vitamín A a jeho provitamín karotén, vitamín D a E. Z vitamínov rozpustných vo vode sú to vitamín B1, B2, B6, B12 a aj samotný vitamín C. Vitamíny prítomné v mlieku pozitívne vplývajú na kosti, imunitu, činnosť mozgu a pamäte a taktiež dodávajú telu zdravie a energiu.
Do galérie Denná téma: Zelenina, ovocie, orechy z anšich sadov boli pridané fotografie.
Ovocie a zelenina obsahujú veľa esenciálnych vitamínov, minerálov ako aj fytozlúčenín (látky nachádzajúce sa v rastlinách, napr. flavonoidy) potrebných pre zdravie. Vo všeobecnosti ovocie a zelenina obsahujú málo tuku a vyšší obsah vlákniny.
Veľa štúdií poukazuje na to, že ľudia, ktorí konzumujú veľa ovocia a zeleniny majú nízke riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení, infarktu, cukrovky, niektorých foriem rakoviny a hypertenzie.
Konzumácia veľkého množstva ovocia a zeleniny môže v neskoršom veku tiež pomôcť zdraviu vašich kostí, očí a pokožke.
Mali by sme konzumovať minimálne 5 porcií ovocia a zeleniny denne – v čerstvom, mrazenom, sušenom, či konzervovanom stave, v podobe koktailov, či 100% ovocného džúsu.
Do galérie Denná téma: Chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny, zemiaky boli pridané fotografie.
Obilniny a výrobky z obilia sú veľmi dôležitou zložkou potravy, ktorá by v našom jedálničku mala zaberať podstatné miesto. Ide predovšetkým o ryžu, výrobky z pšenice, pohánku, jačmeňa, či ovsa. Dôležité je nezabúdať na celozrnné výrobky. Celozrnné pečivo obsahuje klíčky a obaly semien, ktoré sú bohatšie o vitamíny, minerálne látky a stopové prvky, ako pečivo z bielej múky.
Chlieb, obilniny, ryža a cestoviny tvoria v potravinovej pyramíde prvé poschodie, takzvanú základňu potravinovej pyramídy. Sú významným zdrojom bielkovín, komplexných sacharidov, škrobu, vlákniny a vitamínov skupiny B. Celozrnné obilniny obsahujú navyše aj minerálne látky, ktoré sú telu a zdraviu prospešné.
Jedna porcia za deň by mala obsahovať 1 krajec chleba (60 g); 1 rožok alebo žemľu; 1 kopček varenej ryže či cestovín (125 g); 1 misku ovsených vločiek či müsli. Počet porcií za deň závisí od veku človeka. Priemerne by mal človek skonzumovať 3 - 6 porcií za deň.
Naša škola sa bude celý týždeň od 10. 10. – 14. 10. 2016 intenzívne venovať zdravej výžive, správnemu stravovaniu a pohybovým aktivitám.
Cieľom súťažno-vzdelávacej aktivity je vyvolávať a podporovať spoluprácu a aktívnu účasť detí, mládeže a dospelých pri budovaní spôsobilosti k vhodnému výberu potravín a vhodného životného štýlu, schopnosti prevziať zodpovednosť za svoje zdravie, povedomia o význame potravín pri podpore regionálneho rozvoja, zamestnanosti a ochrane životného prostredia.
Hlavnou cieľovou skupinou sú deti a učitelia základných škôl so sídlom v Slovenskej republike.
Ako budeme realizovať aktivity?
Bližšie informácie nájdete na stránke:
Do galérie Súťaž o najkrajšiu knihu a leporelo boli pridané fotografie.
Naša trieda je plná vášnivých čitateľov a talentovaných výtvarníkov. Preto sme sa rozhodli usporiadať súťaž o najkrajšiu knihu a leporelo. Našou úlohou ich bolo vytvoriť. Nie sme však spisovatelia, a preto sme použili ukážky z našej najobľúbenejšej knihy „Opice z našej police“. Naša trieda sa rozdelila na dvojice a na týchto knihách sme pracovali takmer od rána do večera. Niektorí z nás viac písali, iní ilustrovali. Výsledkom našej snahy sú utešené, útle knihy a leporelá. Aby bolo ich vyhodnocovanie spravodlivé, tak sme pozvali žiakov z 3.A, 3.B a 4.B do našej triedy. Ich úlohou bolo hlasovacím lístkom vyhodnotiť tie NAJ výtvory. My sme netrpezlivo sledovali pribúdanie hlasovacích lístkov. O víťazoch niet pochýb. Najkrajšou knihou sa stala kniha Simonky Fiamčíkovej a Melanky Bočkaiovej. Najkrajším leporelom sa stalo dielo talentovanej Simonky Fiamčíkovej. Odmenou nám boli vecné ceny.
Ďakujeme p. učiteľke Darinke Sekerákovej za jej vedenie na hodinách pracovného vyučovania.
Žiaci 4.A triedy spolu s p. uč. Čížikovou
Do galérie Európsky deň jazykov boli pridané fotografie.
Naučiť sa nový jazyk si vyžaduje isté úsilie. Ovládanie cudzieho jazyka pomáha otvárať bránu k inej kultúre a spoločnosti. Práve 26. september je Európskym dňom jazykov. Oslavuje sa od roku 2001, ktorý bol Európskym rokom jazykov. Jedným z hlavných cieľov je podporovať výuku cudzích jazykov medzi všetkými občanmi Európskej únie. Európska únia má 24 úradných a pracovných jazykov. V celej Európe si v tento deň (26.9.) pripomíname jej jazykovú a kultúrnu rozmanitosť, ako aj význam ovládania cudzích jazykov nielen pre štúdium a lepšie uplatnenie na trhu práce, ale aj všestranný rozvoj osobnosti. Tento deň si školy v členských krajinách pripomínajú každoročne pomocou rôznych aktivít – súťaží, kvízov, besied, ktoré súvisia s cudzími jazykmi. Tak isto sme si tento deň pripomenuli aj na našej škole kvízom o Európskej únii a interaktívnou hrou. Odmenou za úsilie pre najmenších žiakov bola obľúbená pieseň Frozen spievaná v 25 rôznych jazykoch.
Mgr. Katarína Čížiková
Aj v tomto školskom roku štartuje veľká matematická súťaž pre všetky bystré hlavy MAKSÍK. Je to perfektná matematická súťaž, kde si naši žiaci okrem porovnania vedomostí s ostatnými rovesníkmi na Slovensku môžu vyskúšať dôvtip, kreativitu a logické myslenie. Je vynikajúce, že deti na Slovensku majú možnosť rozvíjať si svoje znalosti z matematiky aj takýmto, veľmi príjemným a zaujímavým spôsobom. Aj naši žiaci sa každoročne zapájajú do tejto mimoriadne obľúbenej súťaže. V tomto školskom roku Maksík svojimi úlohami zaujal 15 žiakov 1. stupňa našej ZŠ. Počas celého školského roka budú v piatich kolách s Maksíkom súťažiť títo žiaci: Zoran Grivalský, Samuel Krigovský, Barbora Olekšáková, Rebeka Šolcová, Daniela Venglarčíková, Maximilián Morozov, Michal Zamkovský, Natália Andrášová, Paulína Kostková, Šimon Suchý, Júlia Chovaňáková, Samuel Ploščica, Gregor Krempaský, Veronika Ziburová a Patrik Pataky. Všetkým súťažiacim držíme palce.
Koordinátorka súťaže: Mgr. Darina Karabová
Do galérie Živé remeslá - exkurzia boli pridané fotografie.
Zúčastnili sme sa výchovno-vzdelávacieho programu v duchu tradičných ľudových remesiel severného Spiša v Nestville Parku. Odniesli sme si krásne zážitky z interaktívnej prehliadky remesiel so skutočnými remeselníkmi - kováčstvo, rezbárstvo, tkáčstvo, hrnčiarstvo, košikárstvo.. Dozvedeli sme sa ako žili a pracovali naši predkovia, milé bolo stretnutie so živými zvieratkami na farme a ochutnávka sedliackych produktov - mlieko, syry, tvaroh, medovníky.. Na záver sme navštívili čokoládovňu a ochutnali rôzne čokoládové výrobky.
Exkurzia sa nám veľmi páčila, bola zaujímavá a poučná.
Mgr. Silvia Belončáková
Do galérie Dopravná výchova boli pridané fotografie.
Naši žiaci prvého stupňa sa zúčastnili dopravnej výchovy a zábavnou formou sa rozprávali o správaní sa v cestnej premávke.V diskusii s pánom policajtom sa dozvedeli potrebné informácie o význame nosenia bezpečnostných pomôcok (prilby, chrániče) a používania reflexných prvkov.
Ranný vek je obdobím, v ktorom si deti osvojujú väčšinu svojich návykov. Preto je nepretržitá dopravná výchova predpokladom pre bezpečnejšie a rozumnejšie sa správanie detí v cestnej premávke, či už v pozícii chodcov, cyklistov alebo potenciálnych vodičov. Teoretická a praktická príprava žiakov v oblasti dopravnej výchovy je veľmi významná a získane poznatky sú dobrým základom pre bezpečný každodenný pohyb detí v okolí ciest. Praktický výcvik sme v tomto školskom roku zrealizovali v telocvični našej školy v spolupráci s Mestskou políciou Spišská Belá a Mestskou políciou Vysoké Tatry. Žiaci sa veľa dozvedeli o správaní sa v cestnej premávke, o pravidlách a dopravných značkách. Svoje poznatky využívali ako chodci a jazdou na kolobežke. Týmto sa chceme poďakovať príslušníkom mestskej polície za ich trpezlivosť, spoluprácu a prínosné informácie.
Mgr. Silvia Belončáková
Do galérie Šarkaniáda boli pridané fotografie.
Príchod jesene priniesol do nášho mesta nové, svieže farby. Táto príjemná zmena vylákala do prírody žiakov tretieho a štvrtého ročníka, ktorí si so sebou zobrali aj šarkanov. Niesli ich v taškách a v cieli, pri skladaní, si navzájom pomáhali. Na širokom poľnom priestranstve neúnavne skúšali svojich šarkanov púšťať a súťažili, ktorý vyletí vyššie. Najvytrvalejšie sa snažila Miriam Galliková zo 4.B triedy a Kristián Kovalčík z 3.B triedy. Aj keď vietor nebol veľmi silný, deti si vychutnali neobmedzený pohyb a dosýta sa vyšantili. Na záver sa všetci spolu so šarkanmi odfotili a s úsmevom a pocitom radosti sa vrátili do školy.
Mgr. Darina Sekeráková
Do galérie Cvičenia v prírode a Účelové cvičenia boli pridané fotografie.
Powered by aSc EduPage