🍂🍄🟫🍁
Október - mesiac úcty k starším
NAŠE DIEVČATÁ A ICH VÝHRA
Ženská osobnosť v astronómii bola súťaž, ktorá nás donútila pátrať po zaujímavých príbehoch a objavoch. My, Ema Kantorová, Ela Klimeková, Alexandra Lenďaková a Mia Repelová, sme sa pod vedením pani učiteľky Adriany Šimšajovej zamerali na pani Ľudmilu Pajdušákovú, ktorá objavila nejednu kométu. Jej životným príbehom sme získali krásne tretie miesto a výhru v podobe pozorovania nočnej oblohy v astronomickom ústave Stará Lesná. Chcete vidieť, čo všetko sme teleskopom videli? Kliknite na link:
Program GLOBE 3
Slnečné dni nám stále ponúkajú možnosť navštevovať naše stanovisko a loviť zaujímavé živočíchy vo vode, ktorú skúmame. Ste zvedaví? Stačí jeden klik a zistíte, čo sme vložili pod mikroskop tentokrát.
Ing. Antónia Pazerová, Mgr. Adriana Šimšajová
Imatrikulácia našich prvákov
Do fotogalérie bol pridaný nový album Imatrikulácia našich prvákov.
My sme smelí prváci, múdre hlávky máme.
S písmenkami, číslami do boja sa dáme.
Čítania sa nebojíme, s počtami si poradíme,
všetko sa nám podarí, keď si zaspievame.“
Milou tradíciou sa na našej škole stalo, že prváci svoj veľký deň neprežívajú len začiatkom septembra, ale rovnako slávnostný a významný je pre nich aj akt prijatia za „veľkých" žiakov, čiže imatrikulácia, ktorá sa uskutočnila v našej telocvični, v piatok 25.10.2024.
Hrou na heligónke vítal našich rodičov a starých rodičov Jožko Neupauer, žiak tretieho ročníka.
Celý program moderovali žiačky 5. ročníka Monika Halčinová a Katka Gnebusová. Kráľa stvárnil Timotej Fudaly, princezné Katka Odumorková a Zuzka Halčinová. Ozvučenie mali na starosti Tamarka Fudalyová a Dávid Kovalčík.
Krátkym príhovorom sa predstavil aj pán primátor Ing. Mgr. Peter Zibura a riaditeľ školy PaedDr. Ľudovít Gumulák.
Svoju šikovnosť a múdrosť predviedli naši prváčikovia v krátkom programe a následne potom zložili sľub prváka, ktorým sa oficiálne zapísali do veľkej školskej rodiny ZŠ M. R. Štefánika. Kráľ s princeznami ich veľkou kúzelnou paličkou pasovali za prvákov a odovzdali každému z nich „Pasovaciu“ listinu a malý darček. Ako sa na dobrú oslavu patrí, ani tu nesmela chýbať hostina v podobe zdravých ovocných mís a sladkých koláčikov.
O spestrenie programu sa postarali aj žiaci 3.C triedy, ktorí predviedli hudobno-tanečné vystúpenie, ktoré pobavilo nielen našich prváčikov, ale všetkých prítomných. Spoločnú pieseň Cesta do rozprávky si pripravili žiačky 3.A triedy Lenka Kovalčíková a Katka Olekšáková. Ďakujeme hosťom, rodičom, starým rodičom, priateľom školy za účasť, za prejavenú dôveru a tešíme sa na vzájomnú spoluprácu s nimi.
Poďakovanie patrí pani učiteľkám 1. ročníka Mgr. Monike Gurkovej a Mgr. Zuzke Ulbrichovej, ďalej Mgr. Miške Čekovskej, Mgr. Soni Adamjakovej, Mgr. Darinke Sekerákovej za výzdobu, PhDr. Peťke Džerengovej, ktoré celú akciu pripravili. Zároveň ďakujeme aj našim žiakom a všetkým tým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na príprave a organizácii programu.
Veľa šťastia, úsmevov a úspechov v škole, milí prváci!
Výroba syra
V rámci projektu Hovorme o jedle, si mohli naši žiaci pozrieť aj postup výroby syra, z domácnosti jednej z našich žiačok. Ďakujeme za túto možnosť a príležitosť. Výsledok je práve na tanieri. Dali by ste si?
Do projektu „Hovorme o jedle“ sa zapojila takmer celá škola!
- 22
Naša škola sa aktívne zapojila do projektu „Hovorme o jedle“, ktorého cieľom je prehĺbiť vedomosti o potravinách, ich pôvode a význame pre zdravú výživu. Počas týždňa plného zaujímavých aktivít žiaci rôznych ročníkov zažili množstvo poučných a praktických momentov.
V 8. ročníku sa žiaci zapojili do vedeckého pokusu so zemiakovou batériou, pri ktorom objavovali možnosti získavania elektrickej energie z potravín. Táto aktivita nielenže podporila ich záujem o vedu, ale ukázala im, aké inovatívne môžu byť prírodné zdroje.
Žiaci 9. ročníka pripravovali tradičné produkty, ako je chlieb a maslo, čo im umožnilo lepšie pochopiť procesy spracovania potravín. Vrcholom ich príspevku bolo video, v ktorom jedna zo žiačok predstavila, ako sa v jej rodine spracúva syr.
V 5. ročníku sa žiaci dozvedeli, že matematika je potrebná všade, dokonca aj pri výrobe medu. Žiaci sa vďaka prednáške dozvedeli viac o dôležitosti včiel a medu v našej strave.
Medzitým sa 7. ročník venoval výskumu cukrov v nápojoch a dozvedel sa niečo o stravovaní v minulosti.
Okrem vedeckých a výživových aktivít sa do projektu zapojili učiteľky výtvarnej výchovy, slovenského jazyka a učiteľky prvého stupňa, ktoré so žiakmi vytvorili krásne obrazy, fotografie, literárne práce a rôzne kreatívne výtvory.
Všetkým zúčastneným srdečne ďakujeme za ich úsilie a odhodlanie, ktoré vložili do projektu „Hovorme o jedle“. Ich práca, kreativita a nadšenie priniesli skvelé výsledky, ktoré nielen rozšírili vedomosti o potravinách, ale zároveň prepojili vedu, umenie a praktické zručnosti do jedinečného zážitku pre celú školu.
Veľké poďakovanie patrí pani učiteľkám Mgr. Andrei Kravcovej a Mgr. Natálii Labusovej za prípravu a organizáciu celého projektu.
Vďaka tejto spoločnej akcii sme získali STRIEBORNÝ DIPLOM.
Spomienka na našich blízkych
Blíži sa významný sviatok 1. novembra. Je to slávnosť Všetkých svätých. Cirkev už po stáročia spája s touto slávnosťou nádej na vzkriesenie. Je to deň radosti, a nie strachu. Pre iných je smrť realitou, ktorú treba prijať. Po vzkriesení Krista sa nachádzame na ceste do večného mesta, kde nás očakáva blaženosť všetkých tých, ktorí boli Pánom oslávení. To má byť zmyslom slávnosti Všetkých svätých, preto sme si so žiačkami 8.A a 8.B triedy spomenuli na všetkých našich blízkych tichou spomienku, modlitbou či zapálenou sviecou na cintoríne v Spišskej Belej.
Mgr. Andrea Kravcová, Mgr. Miroslav Burdíček
Chutné maľovanie
- 1
Jedlo môžeme konzumovať, pripravovať si chutné pokrmy, zhovárať sa o zdravom stravovaní a môžeme ho i výtvarne znázorniť. V rámci týždňa „Hovorme o jedle“ naši žiaci jedlo maľovali farbami, pastelkami, fixkami, ceruzkami, tvorili koláže a takto kreatívne stvárnili svoj pohľad na potraviny.
Olympiáda slovenského jazyka a literatúry
Dňa 16.10.2024 sa na našej škole konalo školské kolo Olympiády slovenského jazyka a literatúry. Zmerať vedomostné, štylistické a kreatívne zručnosti si vyskúšali žiaci ôsmeho a deviateho ročníka. Súťaž pozostávala z troch častí: vedomostný test zameraný na čitateľskú gramotnosť a vedomostí z gramatiky a literatúry, v druhej časti bolo úlohou žiakov transformovať zadaný text na opis pracovnej činnosti a v poslednej ústnej časti mali žiaci za úlohu pripraviť príhovor pri príležitosti otvorenia jubilejného futbalového zápasu.
1. miesto : Tamara Fudalyová 8.B
2. miesto : Ela Čupková 8. B
3. miesto : Deniel Kostka 9. A
Do súťaže sa zapojili aj Tomáš Halčín (9.A), Rebeka Kurucová (9.B), Diana Ploščicová (9.B) a Timea Kovačiková (9.B). Súťažiacim ďakujeme za ich vedomostí a víťazovi držíme palce na okresnom kole.
OZNAM
TELESNÁ A ŠPORTOVÁ VÝCHOVA VONKU
Hodiny telesnej a športovej výchovy trávime v teplom a slnečnom počasí vonku, kde využívame najmä multifunkčné ihrisko. Naša škola podporuje výučbu v exteriéri. Dnes sme využili park neďaleko školy jednoducho preto, lebo deti sa vonku učia rady. Na cvičenie nám poslúžili predmety vôkol nás – lavičky, pníky, stromy či petangové ihrisko. Hodina TŠV bola nielen slnečná, ale i zábavná a kreatívna a deťom sa veľmi páčila.
Katarína Čížiková
Výtvarná výchova s využitím prírodného materiálu
Na výtvarnej výchove nemusíme vždy míňať farby či pastelky, a aj tak vieme vymyslieť veľmi pekné výtvory. Čo poviete? S tvorbou prírodných obrázkov sme strávili zábavný čas vonku a potom všetky použité vetvičky, kvietky, kamienky mach či stonky putovali späť odkiaľ sme si ich požičali. Do prírody. Radi by sme sa poďakovali Frankovej mamke, ktorá nám priniesla 2 plné mechy machu. ĎAKUJEME!
Katarína Čížiková
Fakt alebo mýtus? Zábavná fyzika
Videli ste niekedy vyrábať elektrické napätie a elektrický prúd zo zemiakov?
Že sa to nedá? Nech sa páči, pozrite sa:)
Návšteva miestneho fitnescentra
Naši deviataci sa v októbri zúčastnili návštevy fitnescentra, kde im prednášal Maroš Moravčík, juniorský majster Slovenska v kulturistike. Žiaci sa dozvedeli o možnosti využitia fitnescentra, motivácii k pravidelnému cvičeniu, stravovaniu a ako začať cvičiť. Chceme sa poďakovať za pomoc pri vzdelávaní našich mladých ľudí Marošovi Moravčíkovi a ŠK FITKU v Spišskej Belej.
Mgr. Miroslav Burdíček
21. október – Svetový deň jablka
- 3
Žlté, zelené, červené, sladké, kyslé, malé, veľké... plné vitamínov, vlákniny, výnimočnej chuti...
21. október bol vyhlásený za Svetový deň jablka. Je inšpirovaný britským Apple Day, ktorý sa oslavuje od roku 1991.
Tento deň je významný každoročnou oslavou jabĺk a sadov. Staré odrody jednoznačne predstavujú naše kultúrne dedičstvo a jablká sú u nás pôvodné a hlavné ovocie.
Stačí iba jedno jablko denne, aby sme boli zdraví. Predovšetkým podporuje naše trávenie, obsahuje vitamín C, je vhodný aj pre diabetikov či prospieva nášmu srdcu. Tento deň sa niesol vôňou chutných jabĺk. Na detí čakal kopec aktivít a zábavy, ale aj učenia sa. Cieľom bolo podporiť u detí hravou formou konzumáciu jabĺk, aby sa na toto zdravé ovocie nezabudlo. Žiaci sa dozvedeli o význame jablka pre naše zdravie, vypracovali si pracovné listy hravou formou z matematiky (násobením a delením) a zo slovenského jazyka dopĺňali do slov rozlišovacie znamienka, vymaľovali si jabĺčka, kde prejavili vlastnú fantáziu a zaujímavé podoby jabĺčok. Na záver nechýbala obľúbená pieseň Červené jabĺčko, ktorú sme si spoločne zanôtili.
Nezabudnite: „Každý deň jablko, od lekára ďaleko“.
PhDr. Petra Džerengová a žiaci 3. A
Súťaž o najkrajšiu tekvicu
Neodmysliteľnou súčasťou jesene sú tekvice. Už zďaleka žiaria veselými jesennými farbami, od zelenej cez žltú, až po oranžovú. Ešte viac vyniknú pri vchodových dverách s vyrezávanými očami, nosom a zubatými ústami. O tú najkrajšiu tekvicu sme súťažili v našej škole. Do súťaže sa zapojili žiaci z 2.B, 3.A a 3.C triedy. Vďaka ich zručnosti, kreativite a fantázii rodičov boli vytvorené originálne tekvičky. Porote bolo ťažko vybrať tú najkrajšiu, pretože všetky boli krásne a originálne. Napokon sme vybrali z každej triedy po tri miesta, ale nikto neodišiel naprázdno. Všetky deti boli ocenené za svoju snahu a šikovnosť.
Umiestnenie žiakov:
2.B
1. miesto: Timea Pattermannová
2. miesto: Martin Fedorek
3. miesto: Denisa Hangurbadžová
Ostatní ocenení žiaci: Matúš Duleba, Valéria Vyskoková
3. A
1. miesto: Michalka Knapiková
1. miesto: Maroš Kantor
2. miesto Jožko S. Kušion
3. C
1. miesto: Dávid Kollár
2. miesto: Gréta Majerová
3. miesto: Veronika FryttováVšetky vyrobené tekvičky dodávajú jesennú atmosféru vestibulu školy. Ďakujeme všetkým za nádherné nápady a tešíme sa na budúci rok.
Mgr. Michaela Bachledová, žiaci z 2. B
PhDr. Petra Džerengová, žiaci z 3. A
Mgr. Michaela Čekovská, žiaci z 3. C
S turistickým krúžkom opäť na šarkaniáde
Slnečné lúče a vietor nás opäť vyhnali do prírody. To je pre členov turistického krúžku to pravé orechové. Vybrali sme sa totižto na pole púšťať šarkanov. Spočiatku nám šarkany nechceli lietať, ale neskôr to išlo jedna radosť a čoskoro sa obloha rozžiarila šarkanmi rôznych tvarov a farieb. Ani po hodine a pol sa nám vôbec nechcelo vrátiť späť do školy. Ak nám počasie bude priať, radi sa vyberieme púšťať šarkanov opäť.
Katarína Čížiková
Pohľad do školskej dielne
Tohtoroční deviataci začali minulý školský rok pracovať na svojom prvom veľkom zadaní. Dostali do rúk pol metra neopracovanej laty a museli z nej vyrobiť poličku na kľúče. To, ako dopadla táto výzva, si môžete pozrieť na priloženom videu.
Projektové vyučovanie na tému JESEŇ
- 5
Vo štvrtok 17. októbra sa v átriu našej školy konalo projektové vyučovanie v predmete PRACOVNÉ VYUČOVANIE na 1. stupni a TECHNICKÁ VÝCHOVA na 2. stupni. Spoločnou témou bola JESEŇ.
Názorné vyučovanie rozvíja zmyslové vnímanie, pozorovanie a fantáziu u žiakov. Sprievodným slovom učiteľ usmerňuje pozornosť a hĺbku pozorovania, pričom pozorovanú učebnú pomôcku komentuje a zovšeobecňuje. „Učebné pomôcky“, ktoré sme použili, mali motivačnú funkciu, vzbudili u žiakov veľký záujem, a čo je najdôležitejšie, spestrili vyučovací proces. Zvedavé otázky žiakov k téme boli toho príkladom.
Veď ako sa hovorí: "Lepšie je raz vidieť, ako 100-krát počuť." Veríme, že vyučovanie takouto formou bolo oživením vyučovacieho procesu.
PaedDr. Marta Vlachová
Archív noviniek
- Apríl 2025
- Marec 2025
- Február 2025
- Január 2025
- December 2024
- November 2024
- Október 2024
- September 2024
- August 2024
- Júl 2024
- Jún 2024
- Máj 2024
- Apríl 2024
- Marec 2024
- Február 2024
- Január 2024
- December 2023
- November 2023
- Október 2023
- September 2023
- August 2023
- Júl 2023
- Jún 2023
- Máj 2023
- Apríl 2023
- Marec 2023
- Február 2023
- Január 2023
- December 2022
- November 2022
- Október 2022
- September 2022
- August 2022
- Júl 2022
- Jún 2022
- Máj 2022
- Apríl 2022
- Marec 2022
- Február 2022
- Január 2022
- December 2021
- November 2021
- Október 2021
- September 2021
- August 2021
- Júl 2021
- Jún 2021
- Máj 2021
- Apríl 2021
- Marec 2021
- Február 2021
- Január 2021
- December 2020
- November 2020
- Október 2020
- September 2020
- August 2020
- Júl 2020
- Jún 2020
- Máj 2020
- Apríl 2020
- Marec 2020
- Február 2020
- Január 2020
- Všetky